2023 йил 1 апрелдан кучга кирадиган қонунчилигимиздаги тадбиркорликка оид асосий ўзгаришлар нималардан иборат?
Қайта тикланадиган энергия манбаларини ўрнатганлар солиқ тўлашдан озод этилади
Умумий қуввати 100 кВтгача бўлган қайта тикланувчи энергия манбалари қурилмаларини ўрнатган жисмоний ва юридик шахслар ушбу қурилмалар бўйича мол-мулк солиғи, қурилмалар билан банд бўлган участкалар бўйича ер солиғи ҳамда юридик шахслар томонидан умумий тармоққа сотган электр энергияси учун олган фойдасидан ҳисобланадиган фойда солиғини тўлашдан улар фойдаланишга топширилган пайтдан эътиборан уч йил муддатга, ўрнатилаётган қуёш панелларининг қувватига нисбатан 25 фоиздан кам бўлмаган қувватга эга электр энергиясини сақлаш тизими билан ўрнатилган бўлса — ўн йил муддатга озод этилади.
Фермер хўжаликларига ишчиларнинг иш ҳақидан шахсий даромад солиғи қайтарилади
2023 йил 1 апрелдан 2024 йил 1 майга қадар эксперимент тариқасида республика бюджетидан пахта ва (ёки) ғалла етиштиришга ихтисослашган фермер хўжаликларига уларнинг ишчиларининг меҳнатга ҳақ тўлаш тарзидаги даромадлари бўйича тўланган жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғини бир вақтнинг ўзида қуйидаги шартларга риоя қилинганда қайтариб бериш тартиби жорий этилади:
қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ҳар бир гектар ер учун ойига камида бир нафар ишчининг бандлиги таъминланганда;
ҳар бир нафар ишчи учун ойига меҳнатга ҳақ тўлаш тарзидаги даромад меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг бир бараваридан кам бўлмаган миқдорда белгиланганда;
пахта ва (ёки) ғалла етиштиришга ихтисослашган фермер хўжалиги ўтган йил якуни бўйича Солиқ кодексининг 57-моддаси талабларига жавоб берганда.
Тадбиркорлар харажатларининг бир қисми қоплаб берилади
Бир йилда бир маротаба ўрта тадбиркорлик субъектларига мол-мулкни суғурта қилиш харажатларининг 50 фоизигача, бироқ базавий ҳисоблаш миқдорининг 20 бараваридан ошмаган қисми Жамғарма томонидан қоплаб берилади.
Бундан ташқари,
жами даромади 10 миллиард сўмдан кам бўлмаган тадбиркорлик субъектлари учун давлат харидларида 20 фоизлик квота жорий этилади ва ушбу харидлар доирасида бюджет буюртмачилари билан тузиладиган шартномаларда 50 фоиз миқдорида олдиндан тўловни амалга ошириш назарда тутилади.
давлат харидларида энг яхши таклифларни танлаш ва тендер савдоларида иштирокчилар таклифларини баҳолашда қўшилган қиймат солиғи суммаси инобатга олинмайди;
юқори қўшилган қийматли мис маҳсулотларини экспорт қилувчи корхоналарнинг маҳсулотлар ишлаб чиқариш ва уларни ташқи бозорга сотиш билан боғлиқ харажатларини экспорт қийматининг 6 фоизигача қоплаш тартиби бекор қилинади.
Баъзи кўп қаватли саноат биноларига солиқ солишда камайтириш коэффициенти қўлланилади
Тадбиркорлик субъектлари янги қурилган кўп қаватли ишлаб чиқариш бинолари, шу жумладан 2023 йил 1 январдан кейин фойдаланишга топширилган бинолар юзасидан (республиканинг шаҳарлари, шунингдек, Тошкент вилоятининг Зангиота, Қибрай ва Тошкент туманларида жойлашган бинолар бундан мустасно) юридик шахсларнинг мол-мулкига солинадиган солиқ бўйича ҳисобланган суммани уч қаватли бинога — 0,9, тўрт қаватли бинога — 0,8, беш қаватли бинога — 0,7, олти қаватли бинога — 0,6, етти ва ундан юқори қаватли бинога — 0,5 пасайтирувчи коэффициентни қўллаган ҳолда, бино фойдаланишга топширилган ойдан бошлаб 3 йилдан ортиқ бўлмаган муддатга тўлайди.
Солиқ органлари томонидан жарималар ва пеняларни ҳисоблашни тўхтатиб туриш муддати тугайди
Қуйидагилар 2023 йил 1 апрелга қадар тўхтатиб турилганди:
тадбиркорлик субъектларининг солиқ қарзига пеня ҳисоблаш;
ташқи савдо операциялари бўйича муддати ўтган дебитор қарздорлик учун хўжалик юритувчи субъектларга жарималар қўлланилиши, шунингдек, мазкур қарор кучга киргунига қадар қўлланилган жарималар ундирилиши;
тадбиркорлик субъектлари томонидан бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотиб олинган давлат активлари бўйича 2022 йил декабрь ва 2023 йил январь ойларида тўланиши лозим бўлган тўловлар, шу жумладан дастлабки тўлов тўланмаганлиги учун фоизлар ва пенялар ҳисоблаш.
Паррандачилик билан шуғулланувчи тадбиркорларга имтиёзлар бериш шарти белгиланди
Паррандачилик маҳсулотларини ишлаб чиқариш билан шуғулланувчи тадбиркорлик субъектларини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, субсидиялар ажратиш ва бошқа имтиёзлардан фойдаланиш ҳуқуқини фақатгина «my.vetgov.uz» сайтида рўйхатдан ўтган ҳамда белгиланган тартибдаги мезонларга мос келувчи паррандачилик хўжаликларига бериш тўғрисидаги таклифи маъқулланди.
Ер ости сув ресурсларини муҳофаза қилиш ва улардан оқилона фойдаланиш тартибга солинади
Ер ости сувларига қудуқларни бурғилаш учун рухсатнома беришнинг амалдаги тартиби бекор қилинади ҳамда Давлат геология қўмитаси томонидан юридик шахслар ва якка тартибдаги тадбиркорларга (кейинги ўринларда — бурғиловчи субъектлар) ер ости сувларига қудуқларни бурғилаш фаолиятига рухсатнома бериш тартиби жорий этилади;
бурғиловчи субъектларга ўз тасарруфидаги бурғилаш ускуналарини GPS-трекерлар билан жиҳозлаш ва уларни доимо ишчи ҳолатда сақлаш мажбурияти юклатилади;
қонунчиликда назарда тутилган тегишли техник ҳужжатларга эга бўлмаган бурғилаш ускуналари ёрдамида ер ости сувларига қудуқларни бурғилаш тақиқланади ва Инспекция томонидан бундай ҳолатлар аниқланган тақдирда, бурғилаш ускуналарини мусодара қилиш юзасидан судга мурожаат этилади;
ер ости сувларига қудуқларни бурғилаш фаолиятига рухсатноманинг талаб ва шартларини бажармаганлик унинг амал қилишини тўхтатиб туришга, гидрогеологик хулосасиз бурғилаш ишларини олиб бориш эса рухсатномани бекор қилишга асос бўлади;
ер ости сув олиш иншоотларига (бурғи қудуғи, булоқ каптажи) эга бўлган барча ер ости сувларидан фойдаланувчиларга йиллик сув олиш миқдори тўғрисидаги ҳисоботни белгиланган тартибда Давлат геология қўмитасининг ҳудудий гидрогеология станцияларига топшириш мажбурияти юкланади.

Какие основные изменения касательно предпринимательства в нашем законодательстве вступят в силу с 1 апреля 2023 года?
Лиц, установивших возобновляемые источники энергии, освободят от уплаты налога
С 1 апреля 2023 года физические и юридические лица, установившие установки возобновляемых источников энергии общей мощностью до 100 кВт, освобождаются от оплаты налога на имущество — по данным установкам, земельного налога — по участкам, занятым данными установками, налога на прибыль — начисляемого на прибыль за электроэнергию, реализованную юридическими лицами для общей сети, со дня введения их в эксплуатацию — на срок три года, в случае их установки с системой накопления электрической энергии мощностью не менее 25 процентов мощности устанавливаемых солнечных панелей — на срок до десяти лет.
Фермерским хозяйствам будут возвращать НДФЛ с зарплаты работников
В период с 1 апреля 2023 года по 1 мая 2024 года в качестве эксперимента внедряется порядок возврата из республиканского бюджета фермерским хозяйствам, специализирующимся на выращивании хлопка и (или) зерна, налога на доходы физических лиц, уплаченного с доходов в виде оплаты труда их работников, при соблюдении данными фермерскими хозяйствами одновременно следующих условий:
Предпринимателям покроют часть расходов
Субъектам среднего предпринимательства один раз в год будет компенсироваться  часть расходов (до 50%) на страхование имущества (но не более 20 БРВ) за счет Госфонда поддержки предпринимательской деятельности.
Кроме того:
для субъектов предпринимательства с совокупным доходом не менее 10 млрд сум. вводится 20% квота в госзакупках. В договорах, заключаемых с бюджетными заказчиками в рамках указанных закупок, предусматривается предоплата в размере 50%.
при отборе наилучших предложений и оценке предложений участников тендерных торгов по госзакупкам сумма НДС не учитывается;
отменяется покрытие расходов предприятий – экспортеров медной продукции с высокой добавленной стоимостью, связанных с производством продукции и ее реализацией на внешних рынках, в размере до 6% от экспортной стоимости;
При налогообложении некоторых многоэтажных производственных зданий будут применять понижающий коэффициент
Субъекты предпринимательства по вновь построенным многоэтажным производственным зданиям, в том числе введенным в эксплуатацию после 1 января 2023 года (за исключением расположенных в городах республики, а также в Зангиатинском, Кибрайском и Ташкентском районах Ташкентской области), уплачивают налог на имущество юридических лиц с применением понижающего коэффициента в размере 0,9 к начисленной сумме этого налога в отношении трехэтажного здания, 0,8 — четырехэтажного здания, 0,7 — пятиэтажного здания, 0,6 — шестиэтажного здания, 0,5 — семиэтажного и выше здания, с месяца ввода их в эксплуатацию на срок не более 3 лет.
Заканчивается срок приостановления начисления со стороны налоговых органов пени и штрафных санкций
До 1 апреля 2023 года было приостановлено:
начисление пени по налоговой задолженности субъектов предпринимательства;
применение штрафных санкций к хозяйствующим субъектам за просроченную дебиторскую задолженность по внешнеторговым операциям, а также взыскание штрафных санкций, наложенных до вступления в силу настоящего постановления;
принудительное исполнение судебных актов и актов иных органов, связанных с взысканием штрафа в пользу государства с предпринимателей, столкнувшихся с затруднениями из-за резкого снижения температуры воздуха; начислением процентов и пени за невыплату платежей по госактивам, приобретенных предпринимателями с условием оплаты в рассрочку и подлежащих выплате в декабре 2022 года и январе 2023 года, в том числе первоначального платежа.
Установлены условия предоставления преференций предпринимателям, занимающимся птицеводством
Одобрено предложение о предоставлении с 1 апреля 2023 года исключительно птицеводческим хозяйствам, прошедшим регистрацию на сайте «my.vetgov.uz» и соответствующим установленным критериям, прав субъектов предпринимательства, занимающихся производством птицеводческой продукции, на государственную поддержку, получение субсидий и пользование иными льготами.
Будет урегулирована охрана ресурсов подземных вод и их рациональное использование
Отменяется действующий порядок выдачи разрешения на бурение скважин подземных вод и внедряется порядок выдачи Госкомгеологии юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям (далее — бурильные субъекты) разрешения на деятельность по бурению скважин подземных вод;
на бурильные субъекты возлагается обязанность по оснащению GPS-трекерами находящегося в их ведении бурильного оборудования и постоянному их содержанию в исправном состоянии;
бурение скважин подземных вод с помощью бурильного оборудования, не имеющего соответствующей технической документации, предусмотренной законодательством, запрещается и в случае выявления Инспекцией подобных фактов в суд вносится обращение о конфискации бурильного оборудования;
невыполнение требований и условий разрешения на деятельность по бурению скважин подземных вод является основанием для приостановления его действия, а ведение бурильных работ без гидрогеологического заключения — для аннулирования разрешения;
на всех пользователей подземных вод, имеющих сооружения по забору подземных вод (бурильная скважина, каптаж родников), возлагается обязанность по предоставлению отчета о годовом размере водозабора в региональные гидрогеологические станции Госкомгеологии в установленном порядке.