Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси фаолиятининг янада такомиллаштирилиши таъминланади
Президент “Тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси фаолияти такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Ҳукуматининг айрим ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги 25.03.2023 йилдаги ПФ-43-сонли Фармонни имзолади.
Фармонга кўра, тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлаш давлат жамғармаси томонидан кичик тадбиркорлик субъектлари лойиҳаларига тижорат банкларининг миллий валютада ажратиладиган, қиймати 5 млрд сўмдан, фоиз ставкаси Марказий банк асосий ставкасининг 1,5 бараваридан ошмаган кредит (лизинг)лари бўйича:
1-3 тоифадаги туман (шаҳар)ларда жойлашган кичик тадбиркорлик субъектлари лойиҳалари бўйича фоиз ставкасининг асосий ставкадан ошган, бироқ Марказий банк асосий ставкасининг 30 фоизидан кўп бўлмаган қисмини;
4-5 тоифадаги туман (шаҳар)ларда жойлашган кичик тадбиркорлик субъектлари лойиҳалари бўйича фоиз ставкасининг асосий ставкадан ошган, бироқ Марказий банк асосий ставкасининг 40 фоизидан кўп бўлмаган қисмини қоплаш учун уч йил муддатгача компенсация тақдим этилади.
Фарғона вилояти Сўх туманида рўйхатга олинган ва фаолият юритаётган кичик тадбиркорлик субъектлари лойиҳаларига тижорат банкларининг миллий валютада ажратиладиган, қиймати 10 млрд сўмдан, фоиз ставкаси Марказий банк асосий ставкасининг 1,5 бараваридан ошмаган кредит (лизинг)лари бўйича фоиз ставкасининг 10 фоизлик пунктидан юқори қисмини қоплаш учун 3 йил муддатгача компенсация тақдим этилади.
Бунда компенсация «2+1” тамойили асосида аввал кредит (лизинг)нинг дастлабки икки йилига тақдим этилади, тадбиркорлар томонидан бизнес-режада кўзда тутилган маҳсулот (хизмат)ларни сотиш ҳамда иш ўринлари яратиш кўрсаткичлари тўлиқ бажарилган тақдирда, қўшимча бир йилга узайтирилади.
Жамғарма томонидан тижорат банклари кредит (лизинг)ларига кафиллик:
1-3 тоифадаги туман (шаҳар)ларда жойлашган кичик тадбиркорлик субъектлари лойиҳаларига ажратиладиган кредит суммасининг 50 фоизигача (50 фоизи ҳам киради), бироқ умумий қиймати 2,5 млрд сўмдан ошмаган миқдорда;
4-5 тоифадаги туман (шаҳар)ларда жойлашган кичик тадбиркорлик субъектлари лойиҳаларига ажратиладиган кредит суммасининг 75 фоизигача (75 фоизи ҳам киради), бироқ умумий қиймати 2,5 миллиард сўмдан ошмаган миқдорда тақдим этилади.
Бунда «аъло» кредит тарихига ега бўлган кичик тадбиркорлик субъектларига, улар аввал олган кредитлари бўйича Жамғарма кафиллигидан фойдаланаётган бўлишидан қатъий назар қўшимча кредитлар бўйича белгиланган умумий миқдор ва шартлар доирасида кафилликлар тақдим этилади.

Будет обеспечено дальнейшее совершенствование деятельности государственного фонда поддержки предпринимательства
Президент подписал Указ от 25.03.2023 г. №УП-43 «О внесении изменений и дополнений в некоторые акты Президента Республики Узбекистан и Правительства Республики Узбекистан в связи с совершенствованием деятельности Государственного фонда поддержки предпринимательской деятельности».
В соответствии Указа, Госфондом поддержки предпринимательской деятельности (далее – Фонд) предоставляется компенсация на срок до 3 лет по кредитам (лизингам) коммерческих банков, выделяемых в нацвалюте на проекты субъектов малого предпринимательства в размере не более 5 млрд сум. с процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера основной ставки ЦБ для покрытия:
части процентной ставки, превышающей основную ставку, но не более 30% основной ставки ЦБ – по проектам субъектов малого предпринимательства, расположенных в районах (городах), отнесенных к 1-3 категории;
части процентной ставки, превышающей основную ставку, но не более 40% основной ставки ЦБ – по проектам субъектов малого предпринимательства, расположенных в районах (городах), отнесенных к 4-5 категории.
В целях покрытия части, превышающей 10 процентных пунктов процентной ставки по кредитам (лизингам) коммерческих банков, выделяемым в национальной валюте на проекты субъектов малого предпринимательства, зарегистрированных и осуществляющих деятельность в Сохском районе Ферганской области, в размере не более 10 млрд сум. с процентной ставкой, не превышающей 1,5-кратного размера основной ставки ЦБ, предоставляется компенсация на срок до 3 лет.
Компенсация предоставляется по принципу «2+1» первоначально на первые 2 года кредита (лизинга). При полном выполнении предпринимателями показателей реализации продукции (услуг) и создания рабочих мест, предусмотренных бизнес-планом, компенсация продлевается дополнительно еще на 1 год.
Также Фондом предоставляется поручительство по кредитам (лизингам) коммерческих банков:
в размере до 50% (включительно) суммы кредитов, выделяемых на проекты субъектов малого предпринимательства, расположенных в районах (городах), отнесенных к 1-3 категории, общая сумма которых не превышает 2,5 млрд сум.;
в размере до 75 процентов (включительно) суммы кредитов, выделяемых на проекты субъектов малого предпринимательства, расположенных в районах (городах), отнесенных к 4-5 категории, общая сумма которых не превышает 2,5 млрд сум.
Субъектам малого предпринимательства, имеющим отличную кредитную историю, предоставляется поручительство по дополнительным кредитам в рамках определенных общего размера и условий независимо от используемых ими поручительств Фонда по ранее полученным кредитам.