Президент Фармони: божхона божининг ноль ставкаси қўлланиладиган товарлар рўйхати тасдиқланди
“Истеъмол бозорларида нархлар барқарорлигини таъминлашга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент фармони (ПФ–41-сон, 23.03.2023 й.) қабул қилинди.
Аҳолининг харид қобилиятини мустаҳкамлаш, асосий турдаги озиқ-овқат ва истеъмол маҳсулотларига бўлган эҳтиёжни таъминлаш, товарлар таъминотининг глобал занжирларини диверсификациялаш ҳамда инфляция даражасини жиловлаш мақсадида:
2024 йил 1 январга қадар Ўзбекистон Республикаси ҳудудига олиб киришда божхона божининг ноль ставкаси қўлланиладиган товарлар рўйхати тасдиқланди. Жумладан:

Указ Президента: утвержден перечень товаров, облагаемых нулевой таможенной пошлиной
Принят Указ Президента «О дополнительных мерах по обеспечению стабильности цен на потребительских рынках» (от 23.03.2023 г. № УП-41).
В целях укрепления покупательской способности населения, удовлетворения его потребностей в основных видах продовольственной и потребительской продукции, диверсификации глобальных цепочек обеспечения товарами, а также сдерживания уровня инфляции:
Утвержден перечень товаров, при ввозе которых на территорию Республики Узбекистан в срок до 1 января 2024 года применяется нулевая ставка таможенной пошлины. Включая: