Қандай маҳсулотларнинг кўчма савдоси тақиқланади?
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 03.08.2021 йилдаги 485-сонли қарорида кўчма савдоси тақиқланган товарлар рўйхати белгилаб қўйилган бўлиб, улар қуйидагилардан иборат:
– техник жиҳатдан мураккаб маиший маҳсулотлар (маиший металл кесиш ва ёғочни қайта ишлаш дастгоҳлари, маиший электротехника ва асбоб-ускуналар, маиший радиоэлектрон ускуналар, маиший ҳисоблаш ва кўпайтириш техникаси, фото ва кино ускуналар, телефон аппаратлари ва факс машиналари, электр мусиқа асбоблари, электрон ўйинчоқлар, маиший газ ускуналари ва қурилмалари);
– тез бузиладиган товарлар (совиткич ва (ёки) музлаткич билан жиҳозланган ва тез бузиладиган товарлар совиткич ва (ёки) музлаткичларда сақланган ҳоллар бундан мустасно);
– енгил алангаланувчи ва ёнувчи суюқликлар;
– болалар озиқ-овқат маҳсулотлари (қуруқ сут, кукунсимон бўтқа ёрмаси, озуқавий аралашмалар, мева ва сабзавот консервалари ва пюреси);
– ҳайвонлар, термик ишлов берилмаган, келиб чиқиши ҳайвонотга мансуб маҳсулот ва хом ашёлар, ветеринария дори воситалари, микроорганизмлар штамплари, озиқалар ва озуқабоп қўшимчалар;

Мобильная торговля каких товаров запрещается?
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан от 03.08.2021 № 485 установлен перечень товаров, запрещенных к мобильной торговле, которые заключаются в следующем:
– технически сложные бытовые изделия (бытовые металлорежущие и деревообрабатывающие станки, бытовые электроприборы и инструменты, бытовая радиоэлектронная аппаратура, бытовая счетно-множительная техника, фото- и киноаппаратура, телефоны и факсимильные аппараты, электромузыкальные инструменты, электронные игрушки, бытовой газ оборудования и устройств).
– скоропортящиеся товары (за исключением случаев, когда они оборудованы холодильной и (или) морозильной камерой и скоропортящиеся товары хранятся в холодильных и (или) морозильных камерах).
– легковоспламеняющиеся и горючие жидкости;
– продукты детского питания (молоко сухое, манные каши, пищевые смеси, плодоовощные консервы и пюре);
– животные, нетермически обработанные продукты и сырье животного происхождения, ветеринарные препараты, штаммы микроорганизмов, пищевые продукты и пищевые добавки;
– подакцизные товары, в том числе алкогольная продукция;
– химические вещества и яды, применяемые при отравлении насекомых и вредителей;
– материалы религиозного содержания;
– товары, реализация которых через передвижные торговые объекты запрещена нормативными правовыми актами.