Кўчма савдони амалга оширишнинг қандай талаблари мавжуд?
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 03.08.2021 йилдаги 485-сонли қарорида кўчма савдони амалга оширишнинг мажбурий талаблари ва шартлари белгилаб қўйилган бўлиб, улар қуйидагилардан иборат:
– Чакана савдо соҳасида қонунчилик ҳужжатларига, шу жумладан, санитария, ветеринария, ветеринария-санитария қоидалари ва нормаларига риоя қилиш;
– давлат ветеринария хизматининг ҳайвонлар касалликлари ташхиси ва озиқ-овқат маҳсулотлари хавфсизлиги давлат марказлари ёки ветеринария-санитария экспертизаси лабораториялари томонидан берилган ижобий хулосалар асосида гўшт ва гўшт маҳсулотлари, сут ва сут маҳсулотлари, тухумлар, шунингдек, ўсимлик озиқ-овқат маҳсулотларини реализация қилиш;
– назорат-касса машиналари, қонунчилик ҳужжатларида назарда тутилган ҳолларда эса онлайн назорат-касса машиналари ёки виртуал кассалар ва банк пластик карточкаларидан фойдаланган ҳолда тўловларни қабул қилиш учун ҳисоб-китоб терминалининг мавжудлиги (савдо автоматлари бундан мустасно);

Каковы требования для мобильной торговли?
Постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан, от 03.08.2021 г. № 485 устанавливает обязательные требования и условия осуществления мобильной торговли, которые заключаются в следующем:
– Соблюдение законодательства в сфере розничной торговли, в том числе санитарных, ветеринарных, ветеринарно-санитарных правил и норм;
– реализация мяса и мясных продуктов, молока и молочных продуктов, яиц, а также пищевых продуктов растительного происхождения на основании положительных заключений диагностики болезней животных государственной ветеринарной службы и государственных центров безопасности пищевых продуктов или лабораторий ветеринарно-санитарной экспертизы;
– наличие контрольно-кассовых машин, а в случаях, предусмотренных законодательством, онлайн-кассы или виртуальных контрольно-кассовых машин и расчетного терминала для приема платежей с использованием банковских пластиковых карт (за исключением торговых автоматов);