Тадбиркорга қарз тўлаб бериладиган бўлди
Наманган шаҳрида фаолият юритувчи “Prom G” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Наманган шаҳар халқ таълими бўлими томонидан пудрат шартномаси бўйича вужудга келган қарздорлик тўлаб берилмаётганлигидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Аниқланишича, масъулияти чекланган жамият ва Давлатобод туман халқ таълими бўлими ўртасида тумандаги 82-сонли умумий ўрта-таълим мактаби биносини жорий таъмирлаш юзасидан пудрат шартномаси имзоланган ҳамда пудратчи ташкилот томонидан жами 152,4  млн сўмлик қурилиш-таъмирлаш ишлари бажарилган.
Бироқ буюртмачи ташкилот пудратчи томонидан бажарилган ишлар учун белгиланган маблағларни тўлаб бермаганлиги натижасида тадбиркорга моддий зарар етказилган.
Давлатобод туман мактабгача таълим бўлимидан қарздорликни ундириш бўйича “Prom G” МЧЖ раҳбари К.И.нинг мурожаати ўрганиб чиқилиб, пудратчи ташкилот манфаатида тегишли судга даъво ариза киритилди ҳамда тадбиркор фойдасига 152,4 млн сўм қарздорликни ундириш ҳақида Наманган туманлараро иқтисодий судининг ҳал қилув қарори қабул қилиниб, тадбиркор манфаати ҳимоя қилинди.

Долг предпринимателю будет погашен
ООО “Prom G” (наименование изменено), осуществляющее деятельность в городе Наманган, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на невыплату долгов, возникших перед отделом народного образования города Наманган.
Как было выяснено между обществом с ограниченной ответственностью и Отделом народного образования Давлатабадского района заключен договор на текущий ремонт здания общеобразовательной школы №82, а также подрядчиком выполнены строительно-ремонтные работы на общую сумму 152,4 млн.сум.
Однако в результате неуплаты заказчиком денежных средств, установленных за выполненные подрядчиком работы, предпринимателю был причинен материальный ущерб.
Рассмотрев обращение руководителя ООО “Prom G” К.И. о взыскании задолженности с отдела дошкольного образования Давлатабадского района, был подан иск в соответствующий суд в интересах подрядной организации, а также было принято решение Наманганского межрайонного хозяйственного суда о взыскании долга в размере 152,4 млн сумов в пользу предпринимателя, в связи с чем интересы предпринимателя были защищены.