Тадбиркорлик соҳасидаги либерал ислоҳотлардан иқтисодий ўсиш сари
Юртимизда тадбиркорларнинг ўз фаолиятини ҳеч қандай тўсиқларсиз амалга ошириши, бизнес учун қулай шарт-шароитлар яратиш ва республиканинг инвестициявий жозибадорлигини ошириш мақсадида қуйидаги ислоҳотлар амалга оширилган:
2018 йил 1 сентябрдан тадбиркорларнинг молия-хўжалик фаолияти билан боғлиқ бўлмаган режали текширувлар ва тадбиркорлар фаолиятида ўтказиладиган назорат тартибидаги текширувлар бекор қилинди;
тадбиркорлар фаолиятини текшириш ташаббуси билан чиқиш тадбиркорлар томонидан қонунбузарлик содир этиш хавфи даражасидан келиб чиқиб, текширувни ташаббус қилишни назарда тутувчи “хавфни таҳлил этиш” тизими натижалари асосида амалга оширилиши белгиланди;
2019 йил 1 апрелдан тадбиркорлар фаолиятида ўтказиладиган текширувларни мувофиқлаштириш ва назорат қилувчи органлар томонидан текширувлар ўтказилишининг қонунийлиги устидан назорат Бизнес-омбудсман томонидан амалга оширила бошланди;
Савдо-саноат палатаси назорат қилувчи органлар томонидан тадбиркорлар фаолиятида ўтказиладиган текширувларнинг қонунийлиги устидан жамоатчилик назоратини амалга ошириш орқали Бизнес-омбудсманнинг текширувларни мувофиқлаштириш соҳасидаги фаолиятини таъминлашда иштирок этиши йўлга қўйилди;
2022 йил 1 ноябрдан тадбиркорлар фаолиятида ўтказиладиган барча текширувлар “Ягона давлат назорати” ахборот тизимида рўйхатга олиниши, акс ҳолда ноқонуний ҳисобланиши белгиланди;
“Текширувларни рўйхатга олиш электрон китоби” жорий этилди;
2023 йил 1 январдан назорат қилувчи органларга “Ягона давлат назорати” ахборот тизимидаги давлат назорати функциялари реестрига киритилмаган функциялар бўйича тадбиркорлар фаолиятида текширувлар ўтказиш тақиқланади.

От либеральных реформ в сфере предпринимательства к экономическому росту
В стране проводятся широкомасштабные реформы по обеспечению беспрепятственного осуществления предпринимательской деятельности, созданию благоприятных условий для ведения бизнеса и повышения инвестиционной привлекательности республики:
С 1 сентября 2018 года отменены плановые проверки, не связанные с финансово-хозяйственной деятельностью предпринимателей, и проверки в порядке контроля, проводимые в деятельности предпринимателей;
инициирование проверок деятельности предпринимателей осуществляется на основе результатов системы «риск-анализа», предполагающей инициирование проверок, исходя из степени риска совершения соответствующим предпринимателем нарушений законодательства;
с 1 апреля 2019 года координация проверок деятельности предпринимателей и контроль за законностью их проведения контролирующими органами осуществляются Бизнес-омбудсманом;
Торгово-промышленная палата участвует в обеспечении деятельности Бизнес-омбудсмана в сфере координации проверок деятельности предпринимателей путем осуществления общественного контроля законности проверок в деятельности предпринимателей, проводимых контролирующими органами.
С 1 ноября 2022 года все проверки, проводимые в деятельности предпринимателей, регистрируются в информационной системе «Единый государственный контроль», в противном случае они будут считаться незаконными;
Внедрена «Электронная книга регистрации проверок»;
С 1 января 2023 года контролирующим органам запрещается проведение проверок деятельности предпринимателей по функциям, не включенным в реестр государственных контролирующих функций в информационной системе «Единый государственный контроль».