Самарқандда 100 дан ортиқ тадбиркорга амалий ёрдам берилди
Самарқанд вилоятида фаолият юритувчи бир гуруҳ тадбиркорлар электр энергия истеъмоли учун олдиндан тўлов талабини бекор қилган ҳолда шартнома тузилишида амалий ёрдам беришни сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
2023 йил 10 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Пахта-тўқимачилик кластерлари фаолиятини қўллаб-қувватлаш, тўқимачилик ва тикув-трикотаж саноатини тубдан ислоҳ қилиш ҳамда соҳанинг экспорт салоҳиятини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПФ-2-сонли Фармони қабул қилинган бўлиб, ушбу Фармонда тўқимачилик ва тикув-трикотаж корхоналарига электр энергияси истеъмоли учун бир ойлик олдиндан тўлов талаби бекор қилиниши белгиланган.
Тадбиркорларнинг мурожаатлари “Ҳудудий электр тармоқлари” АЖ Самарқанд ҳудудий филиали мутахассислари иштирокида ўрганилди.
Ўрганиш натижасида 118 нафар МЧЖнинг шартнома варағи, шунингдек ДК “Электрҳисоб” дастурига тегишли ўзгартириш киритилиши таъминланган ҳолда электр энергияси истеъмоли учун бир ойлик олдиндан тўлов талаби бекор қилинди.

В Самарканде оказана практическая помощь более 100 предпринимателям
Группа предпринимателей, осуществляющих деятельность в Самаркандской области, обратилась к Бизнес-омбудсману, с просьбой оказать практическую помощь в заключении договора с отменой условия, касающейся обязательной предоплаты за потребление электроэнергии.
10 января 2023 года принят Указ Президента Республики Узбекистан “О мерах по поддержке деятельности хлопково-текстильных кластеров, коренному реформированию текстильной и швейно-трикотажной промышленности, а также дальнейшему повышению экспортного потенциала сферы”.
В этом Указе предусмотрена отмена требования месячной предоплаты за потребление электроэнергии к текстильным и швейно-трикотажным предприятиям.
Обращение предпринимателей были изучены с участием специалистов в региональном отделении Самарканда АО «Территориальные энергетические сети».
В результате изучения путем внесения соответствующего изменения в форму договора 118 обществ и в программу ПК “Электроучет” отменено требование  внесения ежемесячной предоплаты за потребление электроэнергии.