Бизнес-омбудсман қандай ҳолатларда мансабдор шахсларни маъмурий жавобгарликка тортиши мумкин?
Ўзбекистон Республикаси Бизнес-омбудсманига тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ўз вақтида ҳимоя қилинишини таъминлаш мақсадида маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги Кодекснинг 9 та моддаси бўйича маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш ваколати берилган.
Булар:
• Жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисидаги қонунчиликни бузиш тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари бузилиши қисмида (43-модда);
• Ер участкасини ноқонуний олиб қўйиш - тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари бузилиши қисмида (200 2-модда);
• Хусусий мулк ҳуқуқини бузиш (241 1-модда);
• Тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини текшириш ва молия-хўжалик фаолиятини тафтиш қилиш тартибини бузиш (241 2-модда);
• Тадбиркорлик субъектларининг фаолиятини ва (ёки) уларнинг банклардаги ҳисобварақлари бўйича операцияларни қонунга хилоф равишда тўхтатиб туриш (241 3-модда);
• Тадбиркорлик субъектларини ҳомийликка ва бошқа тадбирларга мажбурий жалб этиш (241 4-модда);
• Имтиёзлар ва преференцияларни қўллашни ғайриқонуний равишда рад этиш, қўлламаслик ёки қўллашга тўсқинлик қилиш (241 6-модда);
• Тадбиркорлик субъектларининг ҳисобварақларида пул маблағлари мавжудлиги тўғрисидаги ахборотни қонунга хилоф равишда талаб қилиб олиш (241 8-модда);
• Тадбиркорлик субъектларидан қонунчиликни бузган ҳолда ҳужжатлар талаб қилиб олиш (241 10-модда).
🛡Ҳурматли тадбиркорлар!
Агарда сизнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларингиз давлат органлари томонидан бузилаётган бўлса Бизнес омбудсманга мурожаат қилинг!

В каких случаях Бизнес-омбудсман может привлечь должностных лиц к административной ответственности?
Бизнес-омбудсман Республики Узбекистан уполномочен рассматривать дела об административных правонарушениях по 9 статьям Кодекса об административной ответственности в целях обеспечения своевременной защиты прав предпринимателей.
Это:
• Нарушение законодательства об обращениях физических и юридических лиц в части нарушения прав субъектов предпринимательства (статья 43);
• Незаконное изъятие земельного участка - в части нарушения прав субъектов предпринимательства (статья 200-2);
• Нарушение права частной собственности (статья 241-1);
• Нарушение порядка проведения проверок и ревизий финансово-хозяйственной деятельности субъектов предпринимательства (статья 241-2);
• Незаконное приостановление деятельности субъектов предпринимательства и (или) операций по их банковским счетам (статья 241-3);
• Принудительное привлечение субъектов предпринимательства к благотворительности и иным мероприятиям (статья 241-4);
• Неправомерный отказ, неиспользование или воспрепятствование в применении льгот и преференций (статья 241-6);
• Незаконное истребование информации о наличии денежных средств на счетах субъектов предпринимательства (статья 241-8);
• Истребование от субъектов предпринимательства документов с нарушением законодательства (статья 241-10).
🛡Уважаемые предприниматели!
Если ваши законные права и интересы нарушаются государственными органами, обращайтесь к Бизнес-омбудсману!