Яйловлардан оқилона фойдаланиш чоралари белгиланди
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Ипакчилик ва жун саноати ривожлантириш қўмитаси Испания ва Португалиянинг етакчи компаниялари билан ҳамкорликда халқаро молия институтларининг 7,8 миллион АҚШ доллари миқдоридаги грант маблағлари ҳисобидан 2023 йилда:
🔹Қашқадарё ва Самарқанд вилоятларида йиллик қуввати 10 минг тонна бўлган майда шохли моллар учун витамин ва минераллар билан бойитилган омухта ем ишлаб чиқарувчи корхоналар ташкил қилиш;
🔹Самарқанд вилоятида Қорақулчилик ва чўл экологияси илмий-тадқиқот институти базасида Чорва ҳайвонлари генетик тадқиқоти лабораториясини ташкил этиш;
🔹Яйлов хўжалигини ривожлантириш уюшмасига аъзо қорақўлчилик-наслчилик хўжаликларида 500 минг бош майда шохли молларни рақамли идентификация қилиш чораларини кўриш белгиланди.
➡️Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Қизил китобига киритилган тожик кавраги ўсимлигининг табиий популяцияси, такрор кўпайиши ва қайта тикланишини таъминлаш мақсадида жорий йилдан бошлаб 3 йил муддатга тожик каврагидан фойдаланишга мораторий жорий этилди.

Установлены меры по охране и обеспечению рационального использования пастбищ
В 2023 году Комитету по развитию шелковой и шерстяной промышленности при Министерстве сельского хозяйства в сотрудничестве с ведущими компаниями Испании и Португалии за счет средств гранта международных финансовых институтов в размере 7,8 миллионов долларов США поручено:
🔹Создание предприятий по производству обогащенных витаминами и минералами кормов для мелкого рогатого скота с годовой мощностью 10 000 тонн в Кашкадарьинской и Самаркандской областях;
🔹Создание научно-исследовательской лаборатории генетических исследований скота на базе НИИ Каракулеводства и экологии пустынь в Самаркандской области;
🔹принять меры по проведению цифровой идентификации 500 000 голов мелкого рогатого скота в животноводческих хозяйствах, входящих в Ассоциацию по развитию пастбищ.
➡️При этом в целях обеспечения естественной популяции, воспроизводства и восстановления таджикской ферулы, занесенной в Красную книгу Республики Узбекистан, введен мораторий на использование таджикской ферулы сроком на 3 года с этого года.