Нотўғри ҳисобланган солиқ суммаси тадбиркорга қайтарилди
Наманган шаҳрида фаолият юритувчи “Trade” МЧЖ (номи ўзгартирилган) солиқ идораси мансабдорларининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Наманган вилоят давлат солиқ бошқармасининг қарори билан Жамиятга нисбатан 97 миллион сўм миқдордаги солиқ ҳисобланган ва Жамиятнинг ҳисобрақамига инкассо топшириқномаси қўйилган. Кейинчалик солиқ бошқармасининг мазкур қарори суд томонидан ҳақиқий эмас деб топилишига қарамасдан, қўйилган инкассо топшириқномаси қайтариб олинмаган ва Жамиятнинг ҳисоб рақамидан маблағлар ҳам ечиб олинган.
Бизнес-омбудсманнинг аралашуви билан тадбиркорга ҳисобланган солиқ бекор қилинди ва ечиб олинган маблағлар Жамиятнинг ҳисоб рақамига қайтарилди.

Предпринимателю возвращена неправильно начисленная сумма налога
ООО «Trade» (название изменено), осуществляющее деятельность в г. Наманган, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия должностных лиц налогового органа.
В частности, решением Государственного налогового управления Наманганской области в отношении Общества начислен налог на сумму 97 миллионов сумов и на счет Общества выставлено инкассовое поручение. Несмотря на то, что позже данное решение налоговой службы признано судом недействительным, инкассовое поручение на счете Общества не было отозвано, при этом со счет Общества были также взысканы денежные средства.
В результате вмешательства Бизнес-омбудсмана, начисленный в отношении предпринимателя налог был отменен, а взысканные денежные средства возвращены на счет Общества.