Тадбиркорлар гуруҳига фаолиятни юритиш учун асбоб-ускуналар ажратилди
Сирдарёда фаолият юритуви бир гуруҳ тадбиркорлик субъектлари субсидия олишда  амалий кўмак сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилдилар.
Хусусан, тадбиркорлик субъектлари пайвандчилик, қандолатчилик, тикувчилик, сартарошхона фаолиятларини ривожлантириш учун асбоб ускуналарни харид қилиш учун субсидия олишда қийинчиликларга дуч келганлар.
Қонунчиликка мувофиқ, Аҳолини тадбиркорликка жалб қилиш жамғармаси маблағлари ҳисобидан тадбиркорлик ва ўзини ўзи банд қилиш фаолиятини бошламоқчи бўлган ишсиз, шу жумладан, «Темир дафтар», «Аёллар дафтари» ва «Ёшлар дафтари»га киритилган фуқароларга фаолиятини бошлаш учун керак бўлган асбоб-ускуна, меҳнат қуролларини харид қилиш учун — 7 миллион сўмгача, хотин-қизларга 10 миллион сўмгача субсидия ажратилиши белгиланган.
Бизнес-омбудсман аралашуви билан тадбиркорларга фаолиятига зарур бўлган ускуналар Маҳаллабай ишлаш ва тадбиркорликни ривожлантириш агентлиги томонидан ажратиб берилиши таъминланди.

Группе предпринимателей выделено оборудование для ведения деятельности
Группа субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность в Сырдарьинской области, обратилась к Бизнес-омбудсману за практической помощью в получении субсидии.
В частности, субъекты предпринимательства столкнулись с проблемами в получении субсидии для приобретения инструментов и оборудования для развития сварочного, кондитерского, швейного, парикмахерского деятельностей на основе субсидирования.
Согласно законодательству, безработные, желающим начать предпринимательскую деятельность или деятельность, обеспечивающую их самозанятость, за счет средств Фонда поддержки предпринимательской деятельности, в том числе «Железные», «Женские» и «Молодёжные» тетради, включенные в «Реестр молодежи», получат субсидию в размере до 7 миллионов ​​сумов, а женщины – до 10 миллионов сумов.
При вмешательстве Бизнес-омбудсмана группе предпринимателей Агентством по работе махаллябай и развитию предпринимательства предоставлено необходимое оборудование.