Бизнес-омбудсман кўмагида тадбиркорнинг 330 миллион сўм маблағи қайтарилди
“Fast service” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Бизнес-омбудсманга экспорт ҳисобига ҚҚС бўйича юзага келган салбий фарқ белгиланган тартибда жамият ҳисоб-рақамига қайтариб берилмаётганлигидан норози бўлиб мурожаат йўллади.
Аниқланишича, жамиятнинг аризаси Давлат солиқ қўмитаси томонидан кўриб чиқилиб, 300 миллион сўм ҚҚСнинг салбий фарқ суммаси қоплаб берилиши юзасидан хулоса Молия вазирлигига юборилган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 14 августдаги “Қўшилган қиймат солиғи ҳамда чет эл юридик шахслари билан боғлиқ солиқ маъмурчилигини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 489-сонли қарор билан “Қўшилган қиймат солиғи суммаси ўрнини қоплаш тартиби тўғрисида”ги Низом тасдиқланган.
Мазкур низомнинг 31-бандида Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлиги Ғазначилиги ДСҚ ахборот тизими орқали солиқ органларининг хулосасини олгандан сўнг Давлат бюджети маблағлари доирасида бир кунда автоматик тарзда солиқ суммасини солиқ тўловчининг банк ҳисобварағига ўтказилиши белгилаб ўтилган бўлсада, мабағ қайтарилмаслиги тадбиркор фаолиятида бир қатор қийинчиликлар туғдирган.
Бизнес-омбудсман томонидан кўрилган амалий чоралар натижасида тадбиркор ҳисоб рақамига 330 миллион сўм қайтарилишига эришилди.

При помощи Бизнес-омбудсмана предпринимателям возвращены 330 миллионов сумов
ООО «Fast service» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману, несогласное с невозвратом на счет Общества излишне уплаченной суммы НДС.
Согласно данным, по итогам рассмотрения обращения Общества Государственным налоговым комитетом, заключение о возврате отрицательной суммы на НДС в размере 300 миллионов сумов направлено в Министерство финансов.
Пунктом 31 данного Положения предусмотрено, что после получения Казначейством Министерства финансов Республики Узбекистан заключения налоговых органов через информационную систему ГНК, в сумма налога автоматически перечисляется на банковский счет налогоплательщика в рамках Государственного бюджета. Несмотря на это, невозврат суммы вызвал ряд трудностей в деятельности предпринимателя.
В результате практических мер, предпринятых Бизнес-омбудсманом, на счет предпринимателя возвращено 330 миллионов сумов.