Тадбиркорнинг мулкка бўлган ҳуқуқларини давлат рўйхатидан ўтказишга кўмаклашилди
Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи “Company” МЧЖ (номи ўзгартирилган) мулкни давлат рўйхатидан ўтказишда амалий ёрдам сўраб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият онлайн аукционда  ғолиб деб топилди ва бино иншоотни харид қилди. Аммо, Жамиятнинг мазкур объектга бўлган ҳуқуқларини давлат рўйхатидан ўтказишда муаммолар вужудга келган.
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 29.12.2018 йилдаги 1060-сон қарори билан тасдиқланган “Кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказиш тартиби тўғрисида”ги Низомнинг 15-бандида кўчмас мулк объектига бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказишни рад этиш учун асослар келтирилган. Шу билан бирга, кўчмас мулк объектларига бўлган ҳуқуқларни давлат рўйхатидан ўтказишни бошқа асослар бўйича рад этишга йўл қўйилмайди.
Бизнес-омбудсманнинг аралашуви билан Давлат кадастрлари палатаси Тошкент шаҳар бошқармаси томонидан Жамиятнинг мулкка нисбатан ҳуқуқлари давлат рўйхатидан ўтказиб берилди.

Предпринимателю оказано содействие в государственной регистрации прав на имущество
ООО «Company», осуществляющее деятельность в городе Ташкенте, обратилось к Бизнес-омбудсману с просьбой о помощи в государственной регистрации имущества.
В частности, Общество стало победителем онлайн аукциона и приобрело здание. Однако, при государственной регистрации прав Общества на данный объекты возникли необоснованные препятствия.
Основания для отказа в государственной регистрации прав на объекты недвижимости указаны в пункте 15 Положения «О порядке государственной регистрации прав на объекты недвижимости», утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан №1060 от 29.12.2018 г. При этом, отказ в государственной регистрации прав на объекты недвижимости по иным основаниям не допускается.
Благодаря вмешательству Бизнес-омбудсмана Ташкентским городским управлением Палаты государственных кадастров произведена государственная регистрация прав Общества на имущество.