Тошкент шаҳридаги бир гуруҳ тадбиркорларга жами 185 миллиард сўм ҚҚС суммаси қоплаб берилди
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан Тошкент шаҳрининг барча туманларида ўтказилган сайёр қабуллар давомида тадбиркорлар солиқ билан боғлиқ муаммога дуч келганлиги маълум қилинди.
Хусусан, 155 та тадбиркорлик субъектлари томонидан Тошкент шаҳар Давлат солиқ бошқармасига ҚҚСни қайтариш бўйича мурожаат қилинган.
Солиқ кодексининг 21-моддасига кўра солиқ тўловчи солиқлар, пенялар ва жарималарнинг ортиқча тўланган ёки ортиқча ундирилган суммаларини ўз вақтида ҳисобга ўтказиш ёки қайтариш ҳуқуқига эга.
Шунингдек, Солиқ кодексининг 12-бобида ортиқча тўланган ва ортиқча ундирилган солиқларни ҳисобга олиш ҳамда қайтариш тартиби ва муддатлари белгиланган.
Бизнес-омбудсман девонининг ходимлари томонидан Тошкент шаҳар давлат солиқ бошқармаси билан ҳамкорликда олиб борилган ишлар натижасида 155 та тадбиркорлик субъектларининг 185 миллиард сўм миқдоридаги ҚҚС суммаси қайтарилди.

Группе предпринимателей в городе Ташкенте возмещен НДС на общую сумму в размере 185 миллиардов сумов
В ходе выездных приемов, проведенных сорудниками аппарата Бизнес-омбудсмана во всех районах города Ташкента, рядом предпринимателей сообщено о проблемах, связанными с налогами.
В частности, 155 субъектов предпринимательства обратились в Государственное налоговое управление города Ташкенту о возврате НДС.
В соответствии с 21 статьей Налогового кодекса, налогоплательщики имеют право на своевременный зачет или возврат сумм излишне уплаченных или излишне взысканных налогов, пени и штрафов.
Вместе с тем, главой 12 Налогового кодекса предусмотрены порядок и сроки зачета и возврата излишне уплаченных и излишне взысканных налогов.
В результате работы, осуществленной сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана совместно с Государственным налоговым управлением города Ташкента, 155 субъектам предпринимательства возмещен НДС на сумму 185 миллиардов сумов.