Тадбиркорга ташқи реклама объектини ўрнатишда қилинган тўсқинлик бартараф этилди
Сирдарё вилоятида фаолият юритувчи тадбиркор Гулистон шаҳар ҳокимлигининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, тадбиркор онлайн-аукцион натижаларига кўра ғолиб бўлиб, ташқи реклама учун мўлжалланган ер майдонига эга бўлган. Шунга қарамасдан, ушбу ер майдони ноқонуний равишда “e-auksion” савдо платформасида қайтадан савдога жойлаштирилган.
Қонунчиликка мувофиқ, электрон аукцион натижасига кўра баённома расмийлаштирилганидан сўнг ўн иш кунидан кечиктирмай баённома асосида буюртмачи, яъни Гулистон шаҳар ҳокимлиги, билан аукцион ғолиби ўртасида ижара шартномаси тузилиши лозим эди. Шунга қарамасдан шартнома тузилмаган ва натижада тадбиркор томонидан қонунчиликда белгиланган талаблар бажарилиши таъминланмаган.
Хусусан, шартнома имзоланган кундан бошлаб 3 ой мобайнида ер участкаларига, шунингдек, давлат мулки бўлган бино ва иншоотларга ташқи реклама объектлари (конструкциялари) жойлаштирилмаган тақдирда, ташқи реклама объектларини (конструкцияларини) жойлаштириш ҳуқуқи бекор қилинади.
Бизнес-омбудсман томонидан амалга оширилган ишлар натижасида, тадбиркорга Гулистон шаҳар ҳокимлиги билан шартнома тузиш ва ташқи реклама объектларини белгиланган муддатларда жойлаштиришига кўмаклашилди.

Устранено препятствие в размещении объекта наружной рекламы предпринимателя
Предприниматель, осуществляющий деятельность в Сырдарьинской области, обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия хокимията города Гулистан.
Согласно данным обращения, предприниматель стал победителем онлайн-аукциона и получил земельный участок, предназначенный для размещения объекта наружной рекламы. Несмотря на это, данный земельный участок был незаконно выставлен на повторную продажу на торговой площадке «e-auksion».
В соответствии с законодательством, договор аренды между заказчиком, в частности с хокимиятом города Гулистан, и победителем аукциона заключается на основании протокола не позднее десяти рабочих дней после составления протокола по результату электронных торгов. Несмотря на это, договор не был заключен, в следствие чего предприниматель не смог обеспечить выполнение установленных законом требований.
В частности, в случае не установления объекта (конструкций) внешней рекламы на земельных участках, а также зданиях и сооружениях государственной собственности в течение 3 месяцев со дня заключения договора, право на сооружение объекта (конструкций) внешней рекламы аннулируется.
В результате работы, осуществленной Бизнес-омбудсманом, предпринимателю оказана помощь в размещении объектов наружной рекламы в установленные сроки, с заключением договора с хокимиятом города Гулистан.