Бизнес-омбудсман хоразмлик тадбиркорга солиқ масаласида ёрдам берди
Хоразмда фаолият юритувчи “Баҳодир” (номи ўзгартирилган) МЧЖ раҳбари жамиятга тегишли мол-мулкларга нисбатан қўлланилган таъсирчан солиқдан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Боғот туман давлат солиқ инспекцияси хулосасига асосан жамиятга тегишли қурилиш ости ер майдони 575,2 кв.м бўш турган бино-иншоотларига нисбатан таъсирчан солиқ механизмлари тадбиқ қилинган.
Ўзбекистон Президентининг 162-сон Фармонига мувофиқ, жорий йил 1 июлдан бўш турган бинолар, фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш майдонлари, яшаш учун мўлжалланмаган иншоотлар, шунингдек, тугалланмаган қурилиш объектларига (фойдаланилмаётган объектлар) ҳамда ушбу объектлар билан банд бўлган ер участкаларига нисбатан мол-мулк солиғи ва ер солиғининг оширилган ставкаларини қўллаш, солиқ имтиёзлари ва преференцияларнинг амал қилишини тўхтатиш тартиби (таъсирчан солиқ механизми) бекор қилинган.
Шунингдек, Ўзбекистон Президентининг 218-сон Фармонига мувофиқ, фойдаланилмаётган объектлар мулкдорларига нисбатан оширилган ставкаларда қўлланилган таъсирчан солиқ механизми натижасида ҳосил бўлган мол-мулк солиғи ва ер солиғи бўйича мавжуд солиқ қарзи ҳисобдан чиқарилиши, солиқ қарзини ундириш билан боғлиқ суд ва ижро ишлари тугатилиши белгиланган.
Жорий йил 1 июлдан мазкур Фармон кучга киргунга қадар бўлган даврда таъсирчан солиқ механизмини қўллаш натижасида ундирилган солиқ суммаларини келгуси тўловлар ҳисобига белгиланган тартибда тегишли объект мулкдорларига қайтарилишини таъминлаш Давлат солиқ қўмитаси ва Молия вазирлиги зиммасига юклатилган.
Шунга кўра, жамиятнинг бўш турган бино-иншоотларига нисбатан таъсирчан солиқ механизми натижасида 2022 йил июль-декабрь ойлари учун ҳосил бўлган мол-мулк солиғи ва ер солиғи ҳисобдан чиқарилди.

Бизнес-омбудсман помог Хорезмскому предпринимателю в налоговых вопросах
Руководитель Хорезмского ООО «Баходир» (наименование изменено) обратился к Бизнес-омбудсману с жалобой на действенный налог, применяемый к имуществу, принадлежащему обществу.
Как было установлено, согласно заключению Государственной налоговой инспекции Багатского района, к незанятым зданиям и сооружениям площадью 575,2 квадратных метра земли под застройку, принадлежащей Обществу, были применены действенные налоговые механизмы.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № 162 с 1 июля текущего года с 1 июля 2022 года отменен порядок применения повышенных ставок налога на имущество и земельного налога, приостановления действия налоговых льгот и преференций (действенного налогового механизма) в отношении пустующих зданий, неиспользуемых производственных площадей, сооружений нежилого назначения, объектов незавершенного строительства (неиспользуемых объектов), а также земельных участков, занятых данными объектами,
Также в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан № 218 установлено, что существующая налоговая задолженность по налогу на имущество и земельному налогу, которая образовалась в результате действия действующего налогового механизма, применялась по повышенным ставкам к собственникам неиспользуемые объекты будут списаны, а судебные и исполнительные производства, связанные с взысканием налоговой задолженности, будут прекращены.
Обязанность обеспечения возврата суммы налогов, собранных в результате применения действующего налогового механизма, в период до 1 июля текущего года и до вступления в силу настоящего Указа, собственникам соответствующих объектов в установленном порядке за счет будущих платежей возложена на Государственный налоговый комитет и Министерство финансов.
Соответственно, были списаны налог на имущество и земельный налог на свободные здания и сооружения Общества, образовавшиеся за июль-декабрь 2022 года в результате действенного механизма налогообложения.