Инвестиция дастури қабул қилинди
2022 йил 28 декабрда Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Ўзбекистон Республикасининг 2023-2025 йилларга мўлжалланган инвестиция дастурини амалга ошириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги ПҚ-459-сон қарори қабул қилинди.
Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги томонидан манфаатдор вазирликлар, идоралар, хўжалик бирлашмалари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши, вилоятлар ва Тошкент шаҳри ҳокимликлари билан биргаликда ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикасининг 2023-2025 йилларга мўлжалланган инвестиция дастури қабул қилинди.
2023-2025 йиллар учун:
марказлашган ва марказлашмаган инвестицияларни ўзлаштиришнинг йиғма мақсадли кўрсаткичлари;
тармоқлар ва ҳудудлар кесимида инвестиция ва кредитларни ўзлаштиришнинг мақсадли кўрсаткичлари тасдиқланди.
2023 йил учун:
инвестиция ва кредитларни ўзлаштириш бўйича йиғма манзилли дастур;
ишга тушириладиган йирик ишлаб чиқариш объектлари ва қувватларининг манзилли рўйхати;
стратегик инвестиция лойиҳалари рўйхати;
Ўзбекистон Республикаси номидан ёки Ўзбекистон Республикаси кафолати остида хорижий кредитлар жалб қилинган ҳолда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг манзилли рўйхати;
тўғридан-тўғри хорижий инвестиция ва кредитлар жалб қилинган ҳолда амалга ошириладиган инвестиция лойиҳаларининг манзилли рўйхати;
лойиҳаолди ва лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш, келишиш ва тасдиқлаш талаб этиладиган инвестиция лойиҳалари рўйхати;

Принято Постановление Президента от 28.12.2022 г. №ПП-459 «О мерах по реализации Инвестиционной программы Республики Узбекистан на 2023–2025 годы».
Принята Инвестиционная программа Республики Узбекистан на 2023-2025 годы, разработанная Министерством инвестиций и внешней торговли совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами, хозяйственными объединениями, Советом Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятами областей и города Ташкента.
Сводные целевые параметры освоения централизованных и нецентрализованных инвестиций;
Целевые параметры освоения инвестиций и кредитов в разрезе отраслей и регионов.
Также на 2023 год утверждены:
сводная адресная программа по освоению инвестиций и кредитов;
адресный перечень вводимых в эксплуатацию крупных производственных объектов и мощностей;
перечень стратегических инвестиционных проектов;
адресный перечень инвестиционных проектов, реализуемых с привлечением иностранных кредитов от имени Республики Узбекистан или под гарантию Республики Узбекистан;
адресный перечень инвестиционных проектов, реализуемых с привлечением прямых иностранных инвестиций и кредитов и др.