Давлат раҳбари янги фармонни имзолади
Бугун, 22 декабрь Ўзбекистон Республикаси Президентининг «Тадбиркорлик субъектларининг экспорт фаолиятини қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармони эълон қилинди.
Унга кўра экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан экспортолди ва экспорт билан боғлиқ савдо операцияларини молиялаштириш учун ажратиладиган молиявий ресурслар ҳисобидан берилган кредитларни ўз вақтида сўндириб келаётган тадбиркорлик субъектларига кредитнинг сўндирилган қисмига мутаносиб равишда қўшимча кредитлар ажратишга рухсат этилади.
2024 йил 1 январга қадар Европа, Туркия, Миср ва Марокаш давлатларига газлама, трикотаж мато маҳсулотларини экспорт қилишда ташиш харажатларининг 70 фоизини компенсация қилишга субсидиялар тақдим этилади.

Глава государства подписал новый указ
Сегодня, 22 декабря, обнародован указ Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по поддержке экспортной деятельности субъектов предпринимательства».
Субъектам предпринимательства, своевременно погашающим кредиты, выданные за счет финансовых ресурсов, предоставляемых Агентством продвижения экспорта для финансирования предэкспортных и связанных с экспортом торговых операций, разрешается выделять дополнительные кредиты пропорционально погашенной части кредита.
На срок до 1 января 2024 года при экспорте продукции из тканей и трикотажного полотна в государства Европы, Турцию, Египет и Марокко предоставляются субсидии для компенсации 70 процентов расходов по транспортировке.