Бизнес-омбудсман корхона раҳбарига кредит масаласида ёрдам берди
Қорақалпоғистон Республикасида фаолият кўрсатувчи “Ilyos” хусусий корхонаси раҳбари кредит маблағларини қайтаришда муаммолар юзага келганлигини маълум қилиб, Бизнес-омбудсмандан амалий ёрдам кўрсатишни сўраган.
Аниқланишича, корхона раҳбари супермаркет қуриб, аҳолини сифатли маҳсулотлар билан таъминлаш ва хизмат кўрсатиш мақсадида “Микрокредитбанк” Хўжайли тумани филиалидан 1 млрд 500 млн сўм кредит олган.
Аммо банкдан олинган кредит маблағлари эвазига супермаркет қурилиши учун зарур бўлган товарлар Россия Федерациясидан ўз вақтида етиб келмаган.
Супермаркет фаолиятини ишга тушириш режалаштирилган муддат кечикканлиги сабабли, ўз навбатида банк томонидан ажратилган кредитни тўлаш муддати ҳам кечиктирилган. Бу ҳолат тадбиркорнинг фаолиятида қийинчиликлар туғдирган.
Бизнес-омбудсман томонидан амалий ёрдам кўрсатилиши натижасида банк ва хусусий корхона ўртасида қўшимча келишув шартномаси имзоланди. Унга кўра 1 млрд 500 млн сўм кредит маблағларини тўлаш муддати узайтирилди.

Бизнес-омбудсман помог руководителю предприятия в кредитном вопросе
Руководитель частного предприятия «Илёс», действующего в Республике Каракалпакстан, сообщил о проблемах с возвратом кредитных средств и попросил Бизнес-омбудсмана оказать практическую помощь.
Выяснилось, что руководитель предприятия получил кредит в размере 1 млрд 500 млн сумов от филиала «Микрокредитбанка» в Ходжалинском районе с целью строительства супермаркета и обеспечения населения качественными продуктами и услугами.
Однако товары, необходимые для строительства супермаркета в обмен на кредитные средства, полученные от банка, не поступили вовремя из Российской Федерации.
В связи с задержкой запланированного периода запуска супермаркета также был отложен срок погашения кредита, выделенного банком. Эта ситуация создала трудности для предпринимателя.
В результате практической помощи Бизнес-омбудсмана было подписано дополнительное соглашение между банком и частным предприятием. Согласно ему, срок погашения кредита в размере 1 млрд 500 млн сумов продлен.