Бизнес-омбудсман қуриб битказилган турар-жой биноларига оид муаммони ҳал этди
Қурилиш фирмаси раҳбари Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган. У жамият томонидан қурилган турар-жой биноларининг фойдаланишга қабул қилишга доир ҳуқуқий муносабатлардаги мавжуд муаммоли ҳолатни бартараф этилишида амалий ёрдам сўраган.
Маълум бўлишича, жамият томонидан Навоий шаҳрида турар-жой бинолари қуриб битказилган. Лекин мазкур турар-жой бинолари Қурилиш соҳасида ҳудудий назорат инспекцияси томонидан фойдаланиш учун қабул қилиниши рад этилган.
Мазкур мурожаатни жойига чиқиб ўрганиш давомида вилоят Қурилиш соҳасида ҳудудий назорат инспекцияси мутахассислари билан биргаликда жамият аризаларининг рад этилиш асослари ўрганилиб чиқилди.
Мавжуд муаммоли ҳолатни бартараф этиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил сўровномасига асосан жамиятга тегишли турар-жой биносининг фойдаланишга қабул қилишга боғлиқ масалалари ҳал этилиши таъминланди.

Бизнес-омбудсман решил проблему с достроенными жилыми домами
Руководитель строительной компании обратился к Бизнес-омбудсману. Он обратился за практической помощью в устранении сложившейся проблемной ситуации в правоотношениях по приемке построенных обществом жилых домов.
Как было выяснено жилые дома построены Обществом в городе Навои. Однако эти жилые дома были отклонены в приемке территориальной инспекция по контролю в сфере строительства.
В ходе изучения данного обращения на месте совместно со специалистами территориальной контрольной инспекции в сфере строительства были изучены причины отклонения обращений Общества.
На основании запроса Уполномоченного при Президенте Республики Узбекистан по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства в целях устранения сложившейся проблемной ситуации обеспечено решение вопросов, связанных с приемкой