Фармацевтика соҳасининг 17 нафар мансабдор шахсига нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилган
Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича Вакил девони ходимлари томонидан Соғлиқни сақлаш вазирлиги ҳузуридаги Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ва унинг ташкилотларида 2021 йил ва 2022 йилнинг ўтган даврида тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ҳамда қонуний манфаатларига риоя этилиши юзасидан ўрганишлар ўтказилди.
Ўтказилган ўрганишлар натижасида Фармацевтика тармоғини ривожлантириш агентлиги ва унинг тизимидаги ташкилотларда 388 та ҳолатда тадбиркорлик субъектлари ҳуқуқларининг бузилишига йўл қўйилганлиги аниқланди.
Жумладан, 42 та ҳолатда тадбиркорлик субъектлари фаолиятида текшириш ўтказиш билан боғлиқ қонунчилик талаблари бузилган.
Хусусан, Фарғона (14 та), Қашқадарё (12 та), Наманган (4 та), Тошкент (1 та) вилоятлари ҳамда Марказий аппарат (11 та) ходимлари томонидан бундай камчиликларга йўл қўйилганлиги аниқланди.
Шунингдек, тадбиркорлик субъектларининг мурожаатларини кўриб чиқишда 299 та ҳолатда жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатлари тўғрисидаги қонунчилик талаблари бузилганлиги аниқланди.
Бундан ташқари, 28 та ҳолатда тадбиркорларга давлат хизматлари кўрсатишда қонунчилик талаблари ва белгиланган муддатларга амал қилинмаган.
Қайд этилган камчиликларга йўл қўйган 17 нафар мансабдор шахсларга нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилган.
Юқоридагилардан ташқари, 49 та ҳолатда тадбиркорларга гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддалар, прекурсорларни олиб кириш ва олиб чиқиш учун сертификат беришда Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 12 ноябрдаги 330-сонли Қарорида белгиланган муддатлар кечиктирилганлиги, 74 та ҳолатда “DARMON” автоматлаштирилган ахборот тизими орқали келиб тушган аризалар бўйича бирламчи (дастлабки) экспертиза ўтказиш муддати бузилганлиги аниқланган.
Ўрганиш якуни бўйича соҳада қонун ҳужжатларининг аниқланган бузилишларини, уларга имкон берувчи сабаблар ва шарт-шароитларни бартараф этиш тўғрисида Агентлик раҳбарига тақдимнома киритилди.

Сотрудниками Аппарата Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан проведено изучение по вопросам соблюдения прав и законных интересов субъектов предпринимательства в Агентстве по развитию фармацевтической отрасли при Министерстве здравоохранения и ее учреждениях за прошедший период 2021 и 2022 гг.
В результате проведенных изучений установлено, что права субъектов предпринимательства были нарушены в 388 случаях Агентстве по развитию фармацевтической отрасли и его структурных учреждениях.
В частности, в 42 случаях были нарушены требования законодательства, связанные с проверками субъектов предпринимательства.
В частности, установлено, что такие недостатки допущены работниками Ферганской (14), Кашкадарьинской (12), Наманганской (4), Ташкентской (1) областей и Центрального аппарата (11).
Также в ходе рассмотрения обращений субъектов предпринимательства установлено, что в 299 случаях были нарушены требования законодательства в отношении обращений физических и юридических лиц.
Кроме того, в 28 случаях не были соблюдены законодательные требования и сроки при оказании государственных услуг предпринимателям.
В отношении 17 должностных лиц, допустивших указанные нарушения, составлены административные протоколы.
Помимо указанного, в 49 случаях имели место задержки в выдаче справок предпринимателям на ввоз и вывоз наркотических средств и психотропных веществ, прекурсоров, согласно Постановлению Кабинета Министров № 330 от 12.11.2015, в 74 случаях по заявлениям, поступившим через автоматизированную информационную систему « DARMON », установлено, что нарушен срок проведения первичной (начальной) экспертизы.
По окончании мониторинга руководителю Агентства было внесено представление об устранении выявленных нарушений законодательства в сфере, причинах и условиях, способствуюшим их совершению.