Суд қарори чиққан, лекин пулдан дарак йўқ
Камерал солиқ текшируви натижасида инспекция ходимлари қарорига кўра, асоссиз равишда 500 млн сўм қўшимча солиқ ҳисобланган ва ечиб олинган. Асоссиз ечиб олинган пул маблағини бюджетдан қайтариш бўйича Тошкент туманлараро иқтисодий судига киритилган даъво ариза тўлиқ қаноатлантирилган. Лекин ечиб олинган пул маблағидан ҳалигача дарак йўқ. Суд қарори қанча муддатда ижро қилиниши керак?
Жавоб: Иқтисодий процессуал кодексининг 192-моддасига кўра, ҳал қилув қарори, агар унинг устидан апелляция тартибида шикоят қилинмаган (протест келтирилмаган) бўлса, у қабул қилинган кундан эътиборан бир ойлик муддат ўтгач, қонуний кучга киради. Апелляция шикояти (протести) берилган тақдирда ҳал қилув қарори, агар у бекор қилинмаган бўлса, апелляция инстанцияси судининг қарори қабул қилинган кундан эътиборан қонуний кучга киради.
Мазкур кодекснинг 334-моддасига кўра Суд ҳужжатлари қонуний кучга киргач ижрога қаратилади, бундан қонунчиликда белгиланган тартибда дарҳол ижрога қаратиш ҳоллари мустасно.
Ўзбекистон Республикасининг “Суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларини ижро этиш тўғрисида”ги Қонунининг 431-моддасига кўра ижро ҳужжатидаги талабларни ихтиёрий равишда ижро этиш учун қарздорга у хабарномани олган кундан эътиборан беш кунлик муддат берилиб, бу ҳақда хабарномада кўрсатилади.
Қарздор белгиланган муддатда ижро ҳужжатининг талабларини узрли сабабларсиз ихтиёрий тартибда бажармаган тақдирда, давлат ижрочиси томонидан қарздорга нисбатан мажбурий ижро этиш чоралари қўлланилади ва қарздордан белгиланган тартибда ижро йиғими ундирилади.
Иқтисодий процессуал кодекснинг 15-моддасида, қонуний кучга кирган суд ҳужжатлари барча давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, жамоат бирлашмалари, корхоналар, муассасалар, ташкилотлар, мансабдор шахслар ва фуқаролар учун мажбурийдир ҳамда Ўзбекистон Республикасининг бутун ҳудудида ижро этилиши лозимлиги, суд ҳужжатларини бажармаслик ушбу Кодексда ва бошқа қонунларда белгиланган жавобгарликка сабаб бўлиши қайд этилган.

По результатам камеральной налоговой проверки по решению сотрудников инспекции необоснованно исчислено и удержано доначисление налога на сумму 50 млн сумов. Иск, поданный в Межрайонный экономический суд города Ташкента о возврате необоснованно изъятых средств из бюджета, удовлетворен полностью. Но до сих пор нет никаких признаков снятых денег. В течение какого срока должно исполняться решение суда?
Ответ: Согласно статье 192 Экономического процессуального кодекса Республики Узбекистан, решение, если на него не обжаловано (не заявлен протест), по истечении месячного срока со дня его принятия, вступает в законную силу. В случае подачи апелляционной жалобы (протеста) решение, если оно не отменено, вступает в законную силу со дня принятия решения апелляционного суда.
Согласно статье 334 этого кодекса, судебные акты обращаются к исполнению после вступления в законную силу, за исключением случаев немедленного исполнения, в порядке, установленном законодательством.
Согласно статье 431 Закон Республики Узбекистан Об исполнении судебных актов и актов иных органов, для добровольного исполнения содержащихся в исполнительном документе требований должнику предоставляется пятидневный срок со дня получения им извещения, о чем указывается в извещении.
В случае невыполнения должником в добровольном порядке без уважительных причин требований исполнительного документа в срок, государственным исполнителем в отношении должника применяются меры принудительного исполнения и с должника взыскивается в установленном порядке исполнительский сбор.
Статья 15 Экономического процессуального кодекса гласит, что вступившие в законную силу судебные акты являются обязательными для всех государственных органов, органов самоуправления граждан, иных органов, общественных объединений, предприятий, учреждений, организаций, должностных лиц и граждан и подлежат исполнению на всей территории Республики Узбекистан и отмечается, что неисполнение судебных документов является основанием для ответственности, предусмотренной настоящим Кодексом и иными законами.