Инсон қадри, унинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш – давлат сиёсатининг устувор йўналиши
БМТ бош Ассамблеясининг 1992 йил 14 октябрдаги резолюциясига мувофиқ ҳар йили 3 декабрь – Халқаро ногиронлар куни сифатида бутун дунёда кенг нишонланади.
Унинг мақсади жамият ҳаётининг барча соҳаларида ногиронларга эътибор ва амалий ғамхўрлик кўрсатиш, ногиронлар ҳуқуқларини рағбатлантириш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, шунингдек, ногиронлар муаммоларига кенг жамоатчилик эътиборини жалб қилишдан иборат.
Мазкур сана дунё мамлакатлари қатори юртимизда ҳам кенг нишонланаяпти. Шу муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 3 декабрь — Халқаро ногиронлар куни муносабати билан юртдошларимизга мурожаат йўллади.
Жамиятимизнинг ажралмас бир қисми бўлган ногиронлиги бор фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, меҳнат ва турмуш шароитларини яхшилаш мақсадида кейинги йилларда мамлакатимизда бир қатор қонунлар ҳамда 25 дан ортиқ бошқа меъёрий-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиниб, мустаҳкам қонуний база яратилди. Бу эса мазкур тоифа вакилларига тиббий-ижтимоий хизматлар кўрсатиш, уларнинг билим олиши, меҳнат қилиши, малакали тиббий хизматлардан фойдаланиши, ўз истеъдод ва салоҳиятини рўёбга чиқариши, мухтасар айтганда, ўзларини жамиятимизнинг тўлақонли аъзоси деб ҳис этишлари учун янада қулай шароитлар яратиш имконини бермоқда.
«Ишонтириб айтаманки, сизлар ўзларингизни ёлғиз ҳис этмаслигингиз, зарур билим ва касб-ҳунарларни эгаллаб, барча соҳа ва тармоқларда фаол иштирок этишингиз, жисмоний тарбия ва спорт билан шуғулланишингиз, маданий эҳтиёжларингизни таъминлашингиз учун бор куч ва имкониятларни сафарбар этамиз.
Фурсатдан фойдаланиб, барчангизга сиҳат-саломатлик, тинчлик-хотиржамлик, оилавий бахт-саодат ва омад тилаб қоламан», – дея давлатимиз раҳбари мамлакатимиздаги 1 миллионга яқин ногиронлиги бўлган юртдошларимизга ўз самимий ҳурмат-эҳтироми ва эзгу тилакларини изҳор этди.

Обеспечение человеческого достоинства, прав и интересов является приоритетом государственной политики
В соответствии с резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 14 октября 1992 года 3 декабря широко отмечается во всем мире как Международный день инвалидов.
Его цель – уделять внимание и практическую заботу инвалидам во всех сферах жизни общества, пропагандировать права инвалидов, всячески поддерживать их, а также привлекать внимание общественности к проблемам инвалидов.
Эта дата широко отмечается как в нашей стране, так и в странах мира. В связи с этим Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев обратился к нашим соотечественникам по случаю 3 декабря – Международного дня инвалидов.
За последние годы в Узбекистане в целях обеспечения прав и интересов граждан с инвалидностью, являющихся неотъемлемой частью нашего общества, улучшения условий их труда и жизни были приняты ряд законов, более 25 других нормативно-правовых актов, сформирована прочная законодательная база. Это позволило создать еще более благоприятные условия для получения представителями данной категории населения медико-социальных услуг, обретения ими знаний, осуществления трудовой деятельности, реализации способностей и потенциала, доступа к квалифицированному медицинскому обслуживанию, одним словом, для того чтобы они ощущали себя полноправными членами нашего общества.
«Хочу заверить, что мы мобилизуем все силы и возможности, чтобы наши граждане с инвалидностью не ощущали себя одинокими, могли овладевать необходимыми знаниями и профессиями, проявляли еще большую активность во всех сферах жизни, занимались физкультурой и спортом, приобщались к искусству.
Пользуясь случаем, желаю всем вам здоровья, мира, счастья и благополучия», — сказал глава государства, выразив искреннее уважение и наилучшие пожелания нашим соотечественникам, у которых в нашей стране насчитывается около 1 млн инвалидов.