Бизнес-омбудсман сақлаб турилган юкларни тадбиркорга қайтарди
Бухоро вилоятида фаолият юритувчи “Расул” МЧЖ (номи ўзгартирилган) божхона тўлови қиммат ҳисобланганидан норози бўлиб 2022 йил 3 ноябрь куни Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Маълум бўлишича, жамият Россия давлатидан олиб келган маҳсулотнинг божхона тўлови баланд ҳисобланган ҳамда юклари сақлаб турилган.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман аралашуви билан корхонанинг тегишли юкларини божхона ходимлари томонидан расмийлаштиришда, товарларни қонуний асосларда чегара ҳудудларидан олиб киришдаги муаммоси тез фурсатларда ижобий ҳал қилинди.
“Олиб келинган товар божхона постидан олиб чиқилди, тўловлар минимал даражада, яъни қонуний нархида ҳисобланди. Мурожаатим тез фурсатда ижобий ҳал қилиб берилгани учун Бизнес-омбудсманга ўз миннатдорчилигимни билдираман”, – дейди жамият раҳбари.

Бизнес-омбудсман возвратил предпринимателю удерживающийся товар
3 ноября 2022 года ООО «Расул» (наименование изменено), действующее в Бухарской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на завышенный расчет по таможенной пошлине.
Как было выяснено,  таможенная пошлина на продукцию, ввозимую компанией из России, была завышенной, а груз удерживался.
В связи с этой ситуацией, при вмешательстве Бизнес-омбудсмана, проблема оформления соответствующего груза предприятия таможенниками, а  также ввоза товаров из приграничных территорий на законных основаниях была оперативно решена положительно.
«Ввозимые товары были вывезены с таможенного поста, пошлины рассчитаны на минимальном уровне, то есть по установленной законом ставке. Выражаю благодарность Бизнес-омбудсману за быстрое и положительное решение моего обращения», — отметил руководитель Общества.