Қандай ҳолларда 1,4 коэффициент билан оширилган тўлов ундирилади?
Ҳудудгаз билан «Табиий газни улгуржи истеъмолчиларга етказиб бериш ва қабул қилиш шартномаси»ни имзолагандик. Табиий газдан фойдаланиш шартларини ўз вақтида бажарганмиз. Лекин ҳар бир кубометр газ учун 1,4 коэффициентдан ҳисобланган. Натижада қарийб 81 млн сўм қарздорлик келиб чиққан. Айтинг-чи, қандай ҳолларда 1,4 коэффициент қўлланилади?
ЖАВОБ: Вазирлар Маҳкамасининг 12.01.2018 йилдаги 22-сонли қарори билан “Табиий газдан фойдаланиш” Қоидалари тасдиқланган.
Қоидаларнинг 105-бандида истеъмолчи томонидан табиий газ етказиб бериш учун тузилган шартномада белгиланганидан кўп ҳажмда ва газ таъминоти ташкилоти билан олдиндан келишилмасдан газ олинган тақдирда, истеъмолчидан шартномадаги ҳажмлардан ортиқча олинган табиий газ қийматига нисбатан 1,4 коэффициент билан оширилган тўлов ундирилиши қайд этилган.

В каких случаях рассчитывается коэффициент 1,4 раза?
«Мы подписали с «Худудгаз» «Договор на поставку-приемку природного газа оптовым потребителям». Мы своевременно выполнили условия использования природного газа. Но за каждый кубический метр газа рассчитывался коэффициент 1,4. В результате образовалась задолженность почти на 81 миллион сумов. Скажите, в каких случаях применяется коэффициент 1,4?»
ОТВЕТ: В связи с этим постановлением Кабинета Министров № 22 от 12.01.2018 утверждены «Правила пользования природный газом».
Пунктом 105 Правил, при отборе природного газа потребителем в больших объемах, чем указано в договоре на поставку природного газа, без предварительного согласования с газоснабжающей организацией, с потребителя взимается повышенная оплата с коэффициентом 1,4 к стоимости природного газа, полученного сверх договорных объемов.