Тадбиркорлик муҳитини яхшилашга хизмат қиладиган янги қонун лойиҳаси муҳокамада
Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталида “Солиқни ҳисоблаб чиқариш тартибининг айрим қоидалари такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг Солиқ кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси муҳокамага қўйилди.
Бу ҳақда Ўзбекистон Республикаси Президентининг тадбиркорлар билан 2022 йилдаги “очиқ мулоқоти”да айтиб ўтилганди.
Аҳоли ва тадбиркорларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш мақсадида уларнинг солиқ юкини камайтиришни тақозо этмоқда.
Доимий фойдаланиш ҳуқуқига эга бўлган давлат органлари, муассасалари ва ташкилотлари билан тузилган ижара шартномаси асосида берилган ер участкалари бўйича ижара тўловлар ер солиғига тенглаштирилмоқда, шунингдек ушбу ер участкалари бўйича солиқ тўловчи аниқлаштирилади.
Шароити “оғир” бўлган туманларда янги ташкил этилган тадбиркорлар учун айланмадан олинадиган солиқ ставкаси 1 фоиз ҳамда юридик шахслардан олинадиган ер ва мол-мулк солиқлари ҳисобланган суммадан 1 фоиз ставкада тўланиши белгиланмоқда.
Шу билан бирга, электротехника тармоқ корхоналарининг ихтисослаштирилган марказларини ривожлантириш мақсадида, вақтинчалик солиқ имтиёзлари берилмоқда.

Вынесен на обсуждение новый законопроект, направленный на улучшение бизнес-среды
Проект закона «О внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Узбекистан, в связи с совершенствованием отдельных правил порядка исчисления налогов» вынесен на обсуждение на портале обсуждения нормативно-правовых актов.
Об этом было упомянутно при «Открытой встрече» Президента Республики Узбекистан с предпринимателями в 2022 году.
Всесторонняя поддержка населения и предпринимателей обуславливает необходимость снижения их налоговой нагрузки.
Арендные платежи за земельные участки, предоставляемые на основании договора аренды, заключенного с государственными органами, учреждениями и организациями на праве постоянного пользования, приравниваются к земельному налогу, и определяется плательщик налога по этим земельным участкам.
В районах с «тяжелыми» условиями ставка налога с оборота для вновь созданных предпринимателей устанавливается в размере 1 процента, а плата по земельному и имущественным налогам с юридических лиц устанавливается в размере 1 процента от исчисленной суммы.
В то же время в целях развития специализированных центров предприятий электротехнической отрасли предоставляются временные налоговые льготы.