Камерал солиқ текширувини ўтказиш тартиби
“Тадбиркорлик билан шуғулланаман. Яқинда солиқ бошқармаси камерал солиқ текширувини ўтказди. Мазкур текширувни ўтказиш тартиби қонунчиликда қандай белгиланган?”
ЖАВОБ: Ўзбекистон Республикаси Солиқ кодексининг 138-моддасида Камерал солиқ текшируви солиқ тўловчи (солиқ агенти) томонидан тақдим этилган солиқ ҳисоботини, молиявий ҳисоботни, шунингдек солиқ тўловчининг фаолияти тўғрисида солиқ органида мавжуд бўлган бошқа ҳужжатлар ҳамда маълумотларни таҳлил қилиш асосида солиқ органи томонидан ўтказилиши белгиланган.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг “Солиқ хавфини бошқариш, солиқ хавфи мавжуд солиқ тўловчиларни (солиқ агентларини) аниқлаш ва солиқ текширувларини ташкил этиш ва ўтказиш тўғрисида”ги 2021 йил 7 январдаги 1-сон Қарори қабул қилинган.
Ушбу Қарорга кўра солиқ органи текширувни қуйидаги тартибида амалга оширади.
Камерал солиқ текширувини ўтказиш тўғрисида солиқ органи раҳбари буйруғи чиқарилади, иккинчидан солиқ тўловчига ҳужжатларни олиш тўғрисида сўровнома юборилади, камерал солиқ текшируви натижалари юзасидан хулоса тузади, камерал солиқ текшируви натижасида аниқланган солиққа оид ҳуқуқбузарликларни қайд этиш далолатномасини тузади ва солиқ ҳисоботига тузатишлар киритиш ҳақида талабнома юборади.

Порядок проведения камеральной налоговой проверки
“Я занимаюсь предпринимательством. На днях налоговая инспекция провела камеральную налоговую проверку. Как определен порядок проведения данной проверки в законодательстве?”
ОТВЕТ: Статьей 138 Налогового кодекса Республики Узбекистан установлено, что камеральная налоговая проверка проводится налоговым органом на основе анализа представленной налогоплательщиком (налоговым агентом) налоговой отчетности, финансовой отчетности, а также других документов и сведений о его деятельности, имеющихся у налогового органа.
Также принято постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан №1 от 7 января 2021 года «Об управлении налоговыми рисками, выявления налогоплательщиков (налоговых агентов), имеющих налоговые риски, а также об организации и проведении налоговых проверок».
Согласно данному  Постановлению налоговый орган проводит проверку в следующем порядке.
Издается приказ руководителя налогового органа о проведении камеральной налоговой проверки, во-вторых, налогоплательщику направляется запрос о получении документов, оформляется заключение по результатам камеральной налоговой проверки, составляется протокол о выявленных налоговых правонарушениях в результате камеральной налоговой проверки и вносит требование о внесении исправлений в налоговый отчет.