Тадбиркордан асоссиз ундирилган жарима қайтариб берилади
“Business” ишлаб чиқариш корхонаси (номи ўзгартирилган) солиқ бошқармасининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилган.
Маълум бўлишича, Қашқадарё вилоят давлат солиқ бошқармаси томонидан ишлаб чиқариш корхонаси фаолиятида камерал солиқ текшируви ўтказилиб, тадбиркорга нисбатан 27 миллион сўмдан ортиқ ҚҚС ва 5,4 миллион сўм жарима ҳисоблаш тўғрисида қарор қабул қилинган. Шунга кўра, тадбиркордан жарима миқдори ундирилган. Таъкидлаш лозим, солиқ бошқармасининг мазкур қарори маъмурий суд томонидан кейинчалик ҳақиқий эмас деб топилган.
Бизнес-омбудсман томонидан Қарши туманлараро иқтисодий судига киритилган даъво аризаси натижасида, Қашқадарё вилоят давлат солиқ бошқармаси томонидан ундирилиган маблағлар корхонага қайтарилиши белгиланди.

Предусмотрен возврат штрафа, необоснованно взысканного с предпринимателя
Производственное предприятие «Business» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия налогового управления.
Согласно данным обращения, Государственным налоговым управлением Кашкадарьинской области проведена камеральная налоговая проверка в деятельности производственного предприятия, по результатам которой принято решение о доначислении в отношении предпринимателя НДС в размере более 27 миллионов сумов и штрафа в размере 5,4 миллионов сумов. Соответственно, со счета предпринимателя была снята сумма штрафа. Следует отметить, что данное решение налогового управления позже было признано недействительным административным судом.
По результатам иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в Каршинский межрайонный экономический суд, принято решение о возврате предприятию средств, взысканных Государственным налоговым управлением Кашкадарьинской области.