Тадбиркор фаолиятида ноқонуний текширув ўтказган мансабдор шахс жаримага тортилди
Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилаётган текширишларнинг қонунийлиги устидан мониторинг давомида давлат идорасининг мансабдори томонидан ноқонуний текширув ўтказилганлиги аниқланди.
Хусусан, Миришкор туман Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги бўлими мансабдори А. А. (исми ўзгартирилган) томонидан тадбиркорлик субъектининг фаолиятида Бизнес-омбудсманни хабардор қилмаган ҳолда текширув ўтказилган.
Ушбу ҳолат бўйича жиноят ишлари бўйича Миришкор туман судининг қарори билан Миришкор туман СЭО ва ЖС бўлимининг санитария-гигиена бўлими мансабдори А. А. тадбиркорлик субъектининг фаолиятида ноқонуний текширув ўтказилганлиги учун маъмурий жавобгарликка тортилиб, унга нисбатан 10,8 миллион сўмлик жарима жазоси белгиланди.

На должностное лицо наложен штраф за проведение незаконной проверки в деятельности предпринимателя
В ходе мониторинга законности проверок в деятельности субъектов предпринимательства, Бизнес-омбудсманом выявлена незаконная проверка, проведенная должностным лицом государственного органа.
В частности, должностным лицом отдела санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Миришкорского района А. А. (имя изменено) проведена проверка в деятельности субъекта предпринимательства без уведомления Бизнес-омбудсмана.
В соответствии с решением Миришкорский районного суда по уголовным делам, должностное лицо отдела санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Мришкорского района А. А. привлечен к административной ответственности за проведение незаконной проверки в деятельности субъекта предпринимательства и на него наложен штраф в размере 10,8 миллионов сумов.