Бизнес-омбудсманни хабардор қилмасдан текширув ўтказган мансабдор шахс жаримага тортилди
Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркорлик субъектлари фаолиятида ўтказилаётган текширувларнинг қонунийлиги устидан олиб борилган мониторинг давомида давлат идорасининг мансабдор шахси ноқонуний текширув ўтказганлиги аниқланди.
Хусусан, Миришкор туман Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги бўлими мансабдори А. А. (исми ўзгартирилган) томонидан хусусий корхоналарнинг фаолиятида Бизнес-омбудсманни хабардор қилмаган ҳолда текширувлар ўтказилган.
Ушбу ҳолат бўйича жиноят ишлари бўйича Миришкор туман судининг қарори билан мансабдор шахс тадбиркорлик субъектларининг фаолиятида ноқонуний текширувлар ўтказилганлиги учун маъмурий жавобгарликка тортилиб, унга нисбатан 10,8 миллион сўмлик жарима жазоси белгиланди.

Оштрафовано должное лицо за проведение проверки без уведомления Бизнес-омбудсмана
В ходе мониторинга законности проведения проверок в деятельности субъектов предпринимательства, Бизнес-омбудсманом выявлена незаконная проверка, проведенная должностным лицом государственного органа.
В частности, должностным лицом отдела санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Миришкорского района А. А. (имя изменено) проведены проверки в деятельности частных предприятий, при этом данные проверки были проведены без уведомления Бизнес-омбудсмана.
В соответствии с решением Миришкорского районного суда по уголовным делам, должностное лицо привлечено к административной ответственности за проведение незаконных проверок в деятельности субъектов предпринимательства и на него наложен штраф в размере 10,8 миллионов сумов.