30-Sentabr, 2022-yil
Қорақалпоғистон Республикасида фаолият юритувчи “Osiyo” МЧЖ (номи ўзгартирилган) шартнома бўйича тўловларни ундиришда муаммога дуч келиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият ва Қорақалпоғистон Республикаси йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси ўртасида олди-сотди шартномаси тузилган. Унга мувофиқ тадбиркор томонидан белгиланган шартлар тўлиқ бажарилган бўлсада, тўловлар вақтида амалга оширилмаган.
Шунга кўра Бизнес-омбудсман томонидан Нукус туманлараро иқтисодий судига киритилган даъво аризаси натижасида, Қорақалпоғистон Республикаси йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси ҳисобидан Жамият фойдасига 1,2 миллиард сўм қарздорлик ундирилиши белгиланди.

Государственное предприятие выплатит предпринимателю задолженность в размере 1,2 миллиардов сумов
ООО «Osiyo» (название изменено), осуществляющее деятельность в Республике Каракалпакстан, столкнулось с проблемой взыскания задолженности по договору и обратилось к Бизнес-омбудсману.
В частности, между Обществом и Дорожным унитарным предприятием Республики Каракалпакстан заключен договор купли-продажи. По его условиям, Обществом были полностью выполнены требования, однако платежи не были произведены в срок.
Соответственно, в результате иска, внесенного Бизнес-омбудсманом в Нукусский межрайонный экономический суд, принято решение о взыскании задолженности в размере 1,2 миллиардов сумов в пользу Общества со счета Унитарного предприятия по эксплуатации дорог Республики Каракалпакстан.