22-Sentabr, 2022-yil
Бизнес-омбудсман томонидан тадбиркорлар фаолиятидаги текширувларнинг қонунийлиги юзасидан мониторинг ўтказиш жараёнида Тошкент шаҳрида фаолият юритувчи “Osiyo” МЧЖнинг (номи ўзгартирилган)фолиятида солиқ органи томонидан белгиланган тартибни бузган ҳолда текширув ўтказилганлиги аниқланди.
Хусусан, Чилонзор тумани ДСИ солиқ назорат бўлими катта инспектори А. А. (исми ўзгартирилган) томонидан Жамият фаолиятида текширув ўтказилган бўлиб, мазкур текширувни ўтказишга асос бўлган ҳужжатлар ҳамда текширув натижалари Ягона давлат назорати тизимига киритилмаган. Шу билан бирга, солиқ органи масъул ходими томонидан текширув дастурида белгиланган масалалар доирасидан четга чиқишга йўл қўйилган. Хусусан, сотувчига нисбатан чекни бермаганлик учун маъмурий баённома расмийлаштирилган, бироқ аслида мазкур ҳуқуқбузарлик мутлақо бошқа шахс томонидан содир этилган.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман девонининг масъул ходимлари томонидан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, А. А.га нисбатан базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 баравари, яъни 12 миллион сўмлик жарима жазоси қўлланилди.

Проверяющий оштрафован на 12 миллионов сумов за нарушение порядка проведения проверки
В ходе мониторинга законности проведения проверок в деятельности предпринимателей Бизнес-омбудсманом выявлен случай проведения проверки налоговым органом с нарушением установленного порядка в деятельности ООО «Osiyo» (название изменено), осуществляющего деятельность в городе Ташкенте.
В частности, старшим инспектором отдела налогового контроля ГНИ Чиланзарского района А. А. (имя изменено) проведена проверка деятельности Общества, однако документы, служащие основанием для проведения проверки, а также ее результаты не были введены в Единую систему регистрации проверок. Вместе с тем ответственным должностным лицом допущено отступление налогового органа от вопросов, определенных в программе проверки. В частности, в отношении продавца составлен административный протокол за невыдачу чека, несмотря на то, что на самом деле данное правонарушение было допущено совершенно другим лицом.
По данному положению ответственными работниками аппарата Бизнес-омбудсмана составлен протокол об административном правонарушении, а в отношении А. А. наложен штраф в размере 40 кратной базовой расчетной величины, то есть 12 миллионов сумов.