Тадбиркорга нисбатан қўлланилган таъсирчан солиқ механизми бекор қилинди
Хоразм вилоятида фаолият юритувчи “Business” МЧЖ (номи ўзгартирилган) объект фойдаланилмаётган сифатида эътироф этиш тўғрисидаги хулосадан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Урганч шаҳар ҳокимининг ноқонуний қарори асосида Жамиятга тегишли ер майдони ер захира фондига қайтарилган. Натижада,  Жамият 1 йил давомида ушбу ҳудудда жойлашган объект бўйича қурилиш ишларини мунтазам равишда олиб бориш имкониятидан маҳрум бўлган. Кейинчалик мазкур объект Урганч шаҳар давлат солиқ инспекцияси томонидан фойдаланилмаётган сифатида эътироф этилган.
Тадбиркорнинг манфаатида Бизнес-омбудсман томонидан Урганч туманлараро маъмурий судига киритилган шикоят аризаси натижасида Урганч давлат солиқ инспекциясининг объектни фойдаланилмаётган сифатида эътироф этиш тўғрисидаги хулосаси ҳақиқий эмас деб топилди.

Отменен механизм налогового воздействия, примененный в отношении предпринимателя
ООО «Business» (название изменено), осуществляющее деятельность в Хорезмской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на заключение о признании объекта в качестве неиспользуемого.
В частности, земельный участок, принадлежащий Обществу, был возвращен в земли запаса на основании незаконного решения хокима города Ургенча. В результате на протяжении года Общество было лишено возможности осуществлять строительные работы по объекту на данном участке. Позже, объект был признан неиспользуемым Государственной налоговой инспекцией города Ургенча.
В результате исковой жалобы, внесенной Бизнес-омбудсманом в Ургенчский межрайонный административный суд в интересах предпринимателя, заключение Государственной налоговой инспекции города Ургенча о признании объекта в качестве неиспользуемого признано недействительным.