Андижонлик тадбиркорнинг мурожаати ўрганилди
Интернет тармоқларида Андижон вилоятида фаолият юритувчи тадбиркорнинг Андижон вилоят ҳокимлигининг ҳатти-харакатидан норози бўлиб қилган мурожаати тарқалган эди.
Ушбу мурожаат Бизнес-омбудсман ходимлари томонидан ўрганилганида, мурожаатчи Балиқчи туманида фаолият юритувчи “Чин метал бизнес” МЧЖ раҳбари экалиги аниқланди.
“Чин метал бизнес” МЧЖ томонидан “Бунёдкор электр сервис” МЧЖга 2022 йил март ойида 329 миллион сўмлик қурилиш материаллари етказиб берилган бўлиб, ушбу маблағлар бугунги кунга қадар “Бунёдкор электр сервис” МЧЖ томонидан тўлаб берилмаганлиги аниқланди.
Ўзбекистон Республикасининг ЎРҚ-440-сон Қонуннинг 12-моддасига асосан, тадбиркорлик субъектлари ўртасида юзага келадиган иқтисодий низоларни ҳал этишга тааллуқли шикоятлар Бизнес-омбудсманнинг кўриб чиқиш доирасига кирмаслиги белгиланган.
Шу билан бирга ушбу мурожаат бўйича ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан ўрганиш ишлари олиб борилаётганлиги маълум бўлди.

Изучено обращение Андижанского предпринимателя
В социальных сетях было опубликовано обращение предпринимателя, осуществляющего деятельность в Андижанской области, с жалобой на действия хокима Андижанской области.
При рассмотрении данного обращения сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана установлено, что заявитель является руководителем ООО «Чин метал бизнес», осуществляющим деятельность в Балыкчинском районе.
Выявленно, что в марте 2022 года ООО «Чин Метал Бизнес» поставлены строительные материалы ООО «Бунёдкор Электр Сервис» на сумму 329 миллионов сумов, однако эти средства не были выплачены со стороны ООО «Бунёдкор Электр Сервис» по сей день.
В соответствии со статьей 12 Закона Республики Узбекистан №ЗРУ-440, жалобы, связанные с разрешением экономических споров, возникающих между субъектами предпринимательства, к предмету рассмотрения Бизнес-омбудсмана не относятся.