Ўтган олти ойда 10 та назорат қилувчи орган томонидан тадбиркорлар фаолияти 105 та ҳолатда ноқонуний текширилган
Бизнес-омбудсман ўринбосари Жамшид Урунов АОКАда ўтказилган брифингда маълум қилганидек, 6 ой давомида 30 та назорат қилувчи орган томонидан тадбиркорлар фаолиятида жами 89 064 та текширув ўтказилган.
Мазкур текширувларнинг қонунийлиги бўйича ўтказилган мониторингларда 2022 йил олти ойида 10 та назорат қилувчи орган томонидан тадбиркорларнинг фаолияти 105 та ҳолатда ноқонуний текширилганлиги, 14 та назорат органи томонидан 5 248 та ҳолатда текшириш тартиби бузилганлиги аниқланди.
Аниқланган қонунбузилиши ҳолатлари бўйича назорат органларининг 165 нафар мансабдор шахсларига нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилган ва 26 нафар ходимларига нисбатан интизомий жазо чоралари қўлланилган, 1 нафари эгаллаб турган лавозимидан озод этилган.

За последние полгода 10 контролирующими органами в 105 случаях незаконно проведены проверки деятельности предпринимателей
Как сообщил на брифинге в АИМК заместитель Бизнес-омбудсмана Жамшид Урунов, всего за 6 месяцев 30 контролирующими органами проведено 89 064 проверок в деятельности предпринимателей.
В ходе мониторинга законности проведения данных проверок установлено, что за шесть месяцев 2022 года в деятельности предпринимателей 10 контролирующими органами незаконно проведены проверки в 105 случаях, а порядок их проведения нарушен в 5 248 случаях 14 контролирующими органами.
По выявленным правонарушениям, в отношении 165 должностных лиц контролирующих органов составлены административные протоколы и применены меры дисциплинарного взыскания в отношении 26 работников, 1 работник освобожден от занимаемой должности.