Тадбиркорларга 153,5 миллиард сўм ҚҚС қайтарилиши таъминланди
Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан мунтазам равишда тадбиркорларнинг муаммоларини яқиндан ўрганиш мақсадида сайёр учрашувлар ўтказилади.
Жумладан, жорий йилнинг май-июнь ойларида Тошкент шаҳрининг барча туманларида тадбиркорлик субъектлари билан учрашувлар ўтказилди. Учрашувлар давомида тадбикорлар аксарият ҳолатларда қўшилган қиймат солиғи ўрнини қоплашда қийинчиликарга дуч келиши аниқланди.
Шунга кўра, Бизнес-омбудсман девони ходимлари ташаббуси билан Тошкент шаҳар давлат солиқ бошқармаси билан ҳамкорликда олиб борилган ишлар натижасида юз нафар тадбиркорлик субъектининг жами 153,5 миллиард сўмга яқин миқдорда қўшилган қиймат солиғи қопланиши ва тадбиркорларга қайтарилиши таъминланди.

Предпринимателям обеспечен возврат НДС в размере 153,5 миллиардов сумов
Сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана регулярно проводятся выездные встречи с предпринимателями для тщательного изучения их проблем.
В частности, в мае-июне текущего года были проведены встречи с субъектами предпринимательства во всех районах города Ташкента. В ходе встреч выявлено, что предприниматели зачастую сталкиваются с проблемами в возмещении налога на добавочную стоимость.
В этой связи, в результате работы, осуществленной сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана совместно с Государственным налоговым управлением города Ташкента, обеспечено возмещение и возврат налога на добавленную стоимость ста субъектов предпринимательства на общую сумму в размере порядка 153,5 миллиардов сумов.