Бизнес-омбудсман кўмагида тадбиркорга нисбатан қўзғатилган жиноят иши тугатилди
Миришкор туманида фаолият юритувчи “Келажак ишончи” МЧЖда (номи ўзгартирилган) Қашқадарё вилоят Давлат молиявий назорат бошқармаси мансабдор шахси томонидан текшириш ўтказилиб, текшириш якуни бўйича Жамият раҳбари ва унинг бош ҳисобчисига нисбатан жиноят иши қўзғатилган.
Жамиятнинг мурожаати Бизнес-омбудсман томонидан ўрганилганида, юқоридаги текширув Бизнес-омбудсман билан келишилмаган ҳолда ўтказилганлиги ҳамда Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимига киритилмаганлиги маълум бўлди.
Шу билан бирга, Жамият фаолиятида текширишни амалга оширган мансабдор шахс текшириш ҳуқуқини берувчи махсус гувоҳнома эга бўлмаган.
Хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини давлат томонидан назорат қилиш тўғрисида”ги Қонуннинг 6-моддасида текширувчи хўжалик юритувчи субъектлар фаолиятини текширишга рухсат берилганлиги тўғрисида махсус гувоҳномага эга бўлиши лозим.
“Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида” Қонуннинг 39-моддасига мувофиқ тадбиркорлик субъектлари фаолиятининг назорат қилувчи органлар томонидан ўтказиладиган барча текширувлари Текширувларни электрон рўйхатга олиш ягона тизимида рўйхатга олиниши шарт.
Қашқадарё вилоят суди жиноят ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция инстанция суд мажлисида Бизнес-омбудсман девони ходимлари иштирок этиб, қайд қилинган ҳуқуқбузарликлар юзасидан маълумот бердилар.
Натижада, апелляция инстанция томонидан Жамиятга нисбатан расмийлаштирилган маълумотнома мақбул эмас деб топилиб, қўзғатилган жиноят иши тугатилди.

Благодаря Бизнес-омбудсману прекращено уголовное дело, возбужденное в отношении предпринимателя
В деятельности ООО «Келажак ишончи» (название изменено), осуществляющего деятельность в Миришкорском районе, проведена проверка должностным лицом Управления государственного финансового надзора Кашкадарьинской области, по результатам которой в отношении руководителя и главного бухгалтера Общества возбуждено уголовное дело.
При изучении обращения Общества Бизнес-омбудсманом, выявлено, что вышеупомянутая проверка проведена без согласования с Бизнес-омбудсманом и без регистрации в Единой системе электронной регистрации проверок.
При этом должностное лицо, проводившее проверку в деятельности Общества, не имело специального удостоверения, дающего право на проведение проверки.
Статьей 6 Закона «О государственном контроле деятельности хозяйствующих субъектов» предусмотрено, что должностным лицам контролирующих органов необходимо иметь специальное удостоверение о допуске к проведению проверок в деятельности хозяйствующих субъектов.
Статьей 39 Закона «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» установлено,  что все проверки деятельности субъектов предпринимательства, проводимые контролирующими органами, подлежат обязательной регистрации в Единой системе электронной регистрации проверок.
Сотрудники аппарата Бизнес-омбудсмана приняли участие в заседании судебной коллегии по уголовным делам апелляционной инстанции Кашкадарьинского областного суда и предоставили информацию о выявленных правонарушениях.
В результате акт, составленный в отношении Общества, признан апелляционной инстанцией недопустимым, а возбужденное уголовное дело было прекращено.