Махсус гувоҳномага эга бўлмасдан текширув ўтказган давлат ходими жаримага тортилди
Бизнес-омбудсман томонидан доимий равишда тадбиркорларнинг фаолиятида ўтказиладиган текширувлар қонунийлиги устидан назорат амалга оширилади ва ушбу йўналишдаги ҳуқуқбузарликлар бўйича тегишли чоралар кўрилади.
Хусусан, Қашқадарё вилоят давлат молиявий назорат бошқармаси шўъбаси мудири А.А. (исми ўзгартирилган) томонидан махсус гувоҳномасига эга бўлмаган ҳолда “Business” МЧЖ (номи ўзгартирилган) фаолиятида текширув ўтказиш ҳолати аниқланган.
Ушбу ҳолат бўйича, маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисидаги кодекснинг 2412-моддасига асосан Қашқадарё вилоят давлат молиявий назорат бошқармаси шўъбаси мудири А.А. га нисбатан маъмурий ҳуқуқбузарлик тўғрисида баённома расмийлаштирилди ва 9,8 миллион сўмлик жарима жазоси қўлланилди.

На государственного служащего наложен штраф за проведение проверки без специального удостоверения
Бизнес-омбудсманом постоянно осуществляется мониторинг законности проводимых в деятельности предпринимателей проверок, а по выявленным нарушениям в данном направлении принимаются соответствующие меры.
В частности, выявлено, что заведующий сектором управления государственного финансового надзора Кашкадарьинской области А. А. (имя изменено), провел проверку в деятельности ООО «Business» (название изменено), при этом не имея специального удостоверения.
По данному положению, на основании статьи 2412 Кодекса об административной ответственности, в отношении начальника отдела финансового отдела Кашкадарьинской области А.А. составлен протокол об административном правонарушении и наложен штраф в размере 9,8 миллионов сумов.