Бизнес-омбудсман тадбиркорларнинг мурожаатларини назорат қилади
“business.gov.uz” ягона интерактив портали “Тадбиркор виртуал офиси” ахборот порталига айлантирилиб, у орқали:
— тадбиркорлик субъектларининг мурожаатларини кечаю кундуз қабул қилиш, ҳал этиш ва ушбу жараёнларни назорат қилиш;
—  давлат органлари ва ташкилотлари ҳамда тадбиркорлик субъектлари ўртасида тематик онлайн муҳокамалар ва сўровномалар ўтказиш орқали тадбиркорлик фаолиятига тўсқинлик қилаётган тизимли муаммоларни аниқлаш ва уларни бартараф этиш бўйича таклифларни шакллантириш;
— қонунчиликни такомиллаштириш юзасидан тадбиркорлик субъектларининг жамоавий мурожаатларини қабул қилиш имконияти яратилади.
Шу билан бирга, портал орқали тадбиркорлик субъектлари учун зарур бўлган хизматлардан фойдаланиш, шу жумладан,:
🔹лицензия ва рухсат бериш хусусиятига эга ҳужжатлар;
🔹кредит, субсидия, компенсация ҳамда кафилликлар олиш;
🔹 солиқ ва божхона маъмуриятчилигини амалга ошириш имконини берувчи ахборот тизимлари билан уланиш имкониятлари ҳам интеграция қилиниши назарда тутилган.
Порталга киритилган мурожаатлар автоматик равишда ёки Бизнес-омбудсман томонидан тегишли ваколатли органларга кўриб чиқиш ва ҳал этиш учун йўналтирилади.
Бизнес-омбудсман порталга киритилган мурожаатларни кўриб чиқиш тартиби ва муддати устидан рақамли назорат ўрнатади ҳамда қонунбузилиш ҳолатлари бўйича тегишли таъсир чораларини қўллайди.

Бизнес-омбудсман будет осуществлять контроль за порядком рассмотрения обращений предпринимателей
Единый интерактивный портал «business.gov.uz» будет преобразован в информационный портал «Виртуальный офис предпринимателя», имеющий следующие возможности:
— круглосуточный прием, решение обращений субъектов предпринимательства и осуществление контроля за данными процессами;
— выявление системных проблем, препятствующих предпринимательской деятельности, а также формирование предложений по их устранению путем проведения тематических онлайн-обсуждений и опросов среди государственных органов и организаций, а также субъектов предпринимательства;
— прием коллективных обращений субъектов предпринимательства по совершенствованию законодательства.
Также, посредством портала предусмотрено подключение к информационным системам, позволяющим субъектам предпринимательства получать необходимые услуги, включая:
🔹 получение лицензий и разрешительных документов;
🔹 кредитов, субсидий, компенсаций и поручительств;
🔹 осуществление налогового и таможенного администрирования.
Введенные в портал обращения в автоматическом порядке или Бизнес-омбудсманом будут направляться в соответствующие уполномоченные органы для рассмотрения и решения.
Бизнес-омбудсман также будет осуществлять цифровой контроль за порядком и сроками рассмотрения введенных в портал обращений, а также применять соответствующие меры воздействия по фактам правонарушений.