Тадбиркорга нисбатан текширув якуни бўйича асоссиз қабул қилинган қарор ҳақиқий эмас деб топилди
“Business” МЧЖ (номи ўзгартирилган) камерал солиқ текшируви натижаси бўйича қабул қилинган қарорни ҳақиқий эмас деб топишда амалий ёрдам сўраб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Тошкент шаҳар давлат солиқ бошқармаси томонидан Жамият фаолиятида камерал солиқ текшируви ўтказилган. Текширув натижасида Жамият томонидан ва бошқа тадбиркорлик субъектлари билан тузилган шартномалар қалбаки ёки кўзбўямачилик учун тузилган деб ҳисобланиб, бунда амалдаги қонунчиликнинг тартиб-таомилларига риоя этилмасдан, Жамиятга нисбатан қўшимча 143,2 миллион сўм ҚҚС ҳисоблаш тўғрисида қарор қабул қилинган.
Ваҳоланки, Солиқ кодексининг 14-моддасига асосан, ҳуқуқни суиистеъмол қилишнинг, битим қалбакилигининг (кўзбўямачилик учун тузилганлигининг) ҳолатларини аниқлаш, шунингдек уларнинг оқибатларини қўллаш солиқ органлари томонидан, солиқ тўловчи норози бўлган тақдирда эса, солиқ органларининг даъвоси бўйича суд томонидан амалга оширилади.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Тошкент туманлараро маъмурий судига киритилган шикоят натижасида, Тошкент шаҳар давлат солиқ бошқармаси томонидан камерал солиқ текшируви бўйича қабул қилинган қарори ҳақиқий эмас деб топилди.

Необоснованное решение, принятое в отношении предпринимателя по результатам проверки, признано недействительным
ООО «Business» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману с просьбой о практической помощи в признании недействительным решение, принятое по результатам камеральной налоговой проверки.
Согласно фактам обращения, Государственным налоговым управлением города Ташкента проведена камеральная налоговая проверка деятельности Общества. По результатам проверки, договора, заключенные Обществом с другими субъектами предпринимательства, признаны мнимыми (притворными), при этом требования действующего законодательства не были соблюдены, а в отношении Общества принято решение о доначислении НДС в размере 143,2 миллионов сумов.
Однако, в соответствии со статьей 14 Налогового кодекса, установление случаев злоупотребления правом, мнимости (притворности) сделки, а также применение их последствий осуществляется налоговыми органами, а при несогласии налогоплательщика — судом по иску налоговых органов.
В результате жалобы, внесенной Бизнес-омбудсманом в Ташкентский межрайонный административный суд по данному положению, решение Государственного налогового управления города Ташкента, принятое по результатам камеральной налоговой проверки, признано недействительным.