Тадбиркорнинг ер майдонини олиб қўйиш тўғрисидаги ҳокимнинг ноқонуний қарори бекор қилинди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Business Entity” ХК (номи ўзгартирилган) Қарши шаҳар ҳокимининг қароридан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Қарши шаҳар ҳокимининг қарори асосида  “Business Entity” ХКга тадбиркорлик фаолияти учун бўш турган ер майдони ажратилган. Кейинчалик, мазкур ер майдони “E-ijro auksion” орқали электрон онлайн-аукцион ўтказилмасдан тўғридан-тўғри ажратиб берилганлиги важ қилиниб, ер ажратиш тўғрисидаги ҳоким қарори бекор қилинган.
Таъкидлаш лозим, Ўзбекистон Республикаси Президентнинг ПФ-6243-сон Фармонининг 4-бандига мувофиқ туман ва шаҳар маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан ер участкаларига бўлган ҳуқуқларни белгилаш, эътироф этиш, ўзгартириш, бекор қилиш ҳуқуқи 2021 йил 1 августдан бекор қилинган.
Ушбу ҳолат юзасидан Бизнес-омбудсман томонидан Қарши туманлараро маъмурий судига киритилган шикоят натижасида, “Business Entity” ХКга ер майдонини ажратиш тўғрисидаги қарорни бекор қилиш бўйича ҳоким қарори ҳақиқий эмас деб топилди.

Отменено незаконное решение хокима об изъятии земельного участка предпринимателя
ЧП «Business Entity» (название изменено), осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на решение хокима города Карши.
В частности, на основании решения хокима города Карши ЧП «Business Entity» выделен свободный земельный участок для осуществления предпринимательской деятельности. Позднее решение хокима о выделении земельного участка Предприятию было отменено под предлогом, что данный земельный участок был выделен напрямую без проведения электронного онлайн-аукциона посредством «E-ijro auksion».
Однако, в соответствии с пунктом 4 Указа Президента Республики Узбекистан №УП-6243 с 1 августа 2021 года отменено установление, признание, изменение, отмена прав на земельные участки местными органами государственной власти района и города.
В результате исковой жалобы, внесенной Бизнес-омбудсманом в Каршинский межрайонный административный суд, решение хокима об отмене решения о выделении земельного участка ЧП «Business Entity» признано недействительным.