Тадбиркорга нисбатан нотўғри қўлланилган таъсирчан солиқ механизми бекор қилинди
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Kinder” (номи ўзгартирилган) нодавлат мактабгача таълим муассасаси (НМТМ) қўлланилган таъсирчан солиқ механизмидан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Касби туман ҳокимлиги томонидан тасдиқланган тармоқ жадвалига кўра НМТМнинг фаолияти жорий йилнинг июль ойида йўлга қўйилиши белгиланган. Лекин, мазкур тармоқ жадвали инобатга олинмаган ҳолда, ишчи гуруҳ томонидан нодавлат таълим муассаси ташкил қилиш режалаштирилган объектга нисбатан 50,1 миллион сўмлик таъсирчан солиқ механизми қўлланилган.
Ваҳоланки,  Вазирлар Маҳкамасининг 666-сон қарорига мувофиқ, хатловдан ўтказиш вақтида белгиланган муддатда тугалланмаган қурилиш объектлари, бўш турган бинолар, яшаш учун мўлжалланмаган иншоотлар, шунингдек, фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш майдонлари умумий майдонининг 50 фоизидан кўпроғидан товарлар ишлаб чиқаришда (ишлар бажариш, хизматлар кўрсатиш) фойдаланилмай келинган бўлса, бўш турган объектлар ва фойдаланилмаётган ишлаб чиқариш майдонлари сифатида эътироф этилиши белгиланган.
Бизнес-омбудсманнинг аралашуви натижасида тадбиркорга нисбатан нотўғри қўлланилган 50,1 миллион сўмлик таъсирчан солиқ механизми бекор қилинди.

Отменен механизм налогового воздействия, неправильно примененный в отношении предпринимателя
Негосударственное дошкольное образовательное учреждение (НДОУ) «Kinder» (название изменено), осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на применение механизма налогового воздействия.
Согласно данным обращения, хокимиятом Касбинского района утвержден сетевой график, которым предусмотрен запуск деятельности НДОУ в июле текущего года. Однако, не принимая во внимание данный график, рабочей группой применен механизм налогового воздействия в размере 50,1 миллионов сумов в отношении объекта, который планировалось использовать для деятельности НДОУ.
Однако в соответствии с постановлением Кабинета Министров №666 объекты строительства, не завершенные в установленные сроки на момент проведения описи, пустующие здания, нежилые сооружения, объекты, где неиспользуемые производственные площади, которые не вовлечены в производстве товаров (выполнение работ, оказание услуг), составляют более 50% от общей площади должны быть признаны пустующими объектами и неиспользуемыми производственными площадями.
В результате вмешательства Бизнес-омбудсмана, механизм налогового воздействия в размере 50,1 миллионов сумов, неправильно примененный в отношении предпринимателя, был отменен.