Тадбиркордан ноқонуний ечиб олинган маблағлар қайтариб берилди
Хоразм вилоятида фаолият юритувчи “Рахманов Солай” фермер хўжалиги АТ Халқ банкининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, фермер хўжалигининг қарздорлиги мавжудлиги сабабли, банк томонидан хўжаликнинг ҳисоб рақамига инкассо топшириқномаси қўйилган ва тадбиркорнинг рухсатисиз 5,3 миллион сўм ечиб олинган.
Ваҳоланки, «Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида»ги Қонуннинг 42-моддасига асосан, тадбиркорлик субъектларининг банклардаги ҳисобварақлари бўйича операцияларни тўхтатиб қўйиш фақат суд тартибида қўлланилади.
Бизнес-омбудсманнинг аралашуви билан, фермер хўжалигининг ҳисоб рақамидан ечиб олинган 5,3 миллион сўм қайтариб берилди.

Предпринимателю возвращены незаконно снятые денежные средства
Фермерское хозяйство «Рахманов солай», осуществляющее деятельность в Хорезмской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия  АО «Народный банк».
Согласно фактам обращения, из-за наличия задолженности фермерского хозяйства, сотрудниками банка выставлено инкассовое поручение на счет фермерского хозяйства и снято 5,3 миллионов сумов без ведома предпринимателя.
Однако в соответствии со статьей 42 Закона «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности», приостановление операций по счетам в банках осуществояется в судебном порядке.
Благодаря вмешательству Бизнес-омбудсмана, средства, снятые со счета фермерского хозяйства, были возвращены.