Давлат идораси тадбиркордан ноқонуний ундирилган 649,1 миллион сўмни қайтариб беради
Қашқадарё вилоятида фаолият юритувчи “Қашқадарё дори-дармон” МЧЖ ҳисобрақамидан маблағлар ечиб олинганлигидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Қашқадарё вилоят давлат солиқ бошқармаси томонидан Жамият фаолиятида солиқ аудит текшируви ўтказилган. Текширув натижасида солиқ бошқармаси томонидан тегишли қарор қабул қилиниб, Жамиятнинг ҳисобракамидан 649,1 миллион сўм ноқонуний равишда ундирилган.
Тадбиркорга тегишли маблағларни ундириш мақсадида, Бизнес-омбудсман томонидан Қарши туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилиб, “Қашқадарё дори-дармон” МЧЖ фойдасига 649,1 миллион сўм бюджетдан қайтарилиши белгиланди.

Государственный орган вернёт предпринимателю незаконно взысканные 649,1 миллионов сумов
ООО «Кашкадарё дори-дармон», осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с несогласием с взысканием денежных средств с его счёта.
Согласно фактам обращения, Государственным налоговым управлением Кашкадарьинской области проведён налоговый аудит деятельности Общества. По результатам проверки налоговым управлением принято решение, на основании которого незаконно взысканы 649,1 миллионов сумов со счёта Общества.
В целях взыскания средств предпринимателя, Бизнес-омбудсманом внесён иск в Каршинский межрайонный экономический суд и принято решение о возврате 649,1 миллионов сумов в пользу ООО «Кашкадарё дори-дармон».