Тадбиркордан ноқонуний ундирилган 7,3 миллион сўм қайтарилиши белгиланди
Қашқадарё вилоятида фаолият кўрсатувчи “Glopay” МЧЖ Қашқадарё вилоят солиқ бошқармасининг хатти-ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Жамият томонидан бошқа тадбиркорлик субъектлари билан қонунчилик талабларига риоя этган ҳолда маҳсулот сотиб олиш бўйича шартномалар тузилган. Ушбу шартномалар кўзбўямачилик учун тузилганлиги асос қилиниб, Жамиятнинг ҳисобрақамидан 7,3 миллион сўм маблағлар ечиб олинган.
Маълумот учун: Солиқ кодексининг 14-моддасига мувофиқ, ҳуқуқни суиистеъмол қилиш, битим қалбакилиги (кўзбўямачилик учун тузилганлигининг) ҳолатларини аниқлаш, шунингдек уларнинг оқибатларини қўллаш солиқ органлари томонидан, солиқ тўловчи норози бўлган тақдирда эса — солиқ органларининг даъвоси бўйича суд томонидан амалга оширилади.
Ушбу ҳолат юзасидан, Бизнес-омбудсман томонидан Қарши туманлараро иқтисодий судига даъво ариза киритилиб, натижада Жамият ҳисобрақамидан ечиб олинган маблағлар қайтарилиши белгиланди.

Предусмотрен возврат предпринимателю незаконно взысканных 7,3 миллионов сумов
ООО «Glopay», осуществляющее деятельность в Кашкадарьинской области, обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия государственного налогового управления Кашкадарьинской области.
Согласно фактам обращения, Обществом заключены договора с другими субъектами предпринимательства о приобретении продукции, при этом все требования законодательства были соблюдены. Под предлогом притворности данных договоров, со счета Общества снято 7,3 миллионов сумов.
📌Для справки: в соответствии со статьёй 14 Налогового кодекса, установление случаев злоупотребления правом, мнимости (притворности) сделки, а также применение их последствий осуществляется налоговыми органами, а при несогласии налогоплательщика — судом по иску налоговых органов.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесен иск в Каршинский межрайонный экономический суд, в результате чего принято решение о возврате Обществу взысканных средств.