Тадбиркорни ноқонуний текширган мансабдор 10,8 миллион сўм жарима тўлайдиган бўлди
Наманган туманида фаолият юритувчи “Ismoil ota” фермер хўжалиги фаолиятида ўтказилган текширувдан норози бўлиб Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Давлатобод туман аҳоли пунктлари комплекс қурилишини назорат қилиш ҳудудий комиссияси аъзоси – Давлатобод туман қурилиш бўлими бошлиғи Д. Б. томонидан “Ismoil ota” фермер хўжалигининг фаолиятида ноқонуний текширув ўтказилган.
Ушбу ҳолат юзасидан ҳуқуқбузар Д. Б.га нисбатан Бизнес-омбудсман девони ходимлари томонидан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексининг 2412-моддасига асосан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, базавий ҳисоблаш миқдорининг 40 баравари миқдорида, яъни 10,8 миллион сўм миқдорида жарима жазоси белгиланди.

Должностное лицо, незаконно проверившее предпринимателя, заплатит штраф в размере 10,8 миллионов сумов
Фермерское хозяйство «Ismoil ota», осуществляющее деятельность в Наманганском районе, обратилось к Бизнес-омбудсману с несогласием с проведенной в его деятельности проверкой.
Согласно фактам обращения, членом территориальной комиссии по контролю за комплексной застройкой населенных пунктов Давлатабадского района – начальником управления строительства Давлатабадского района Д. Б.  проведена незаконная проверка в деятельности фермерского хозяйства «Ismoil ota».
По данному положению сотрудниками аппарата Бизнес-омбудсмана в отношении правонарушителя Д. Б. оформлен протокол об административной ответственности по статье 2412 Кодекса об административной ответственности Республики Узбекистан, и наложен штраф в размере сорока базовых расчетных величин, что равняется 10,8 миллионам сумам.