Қашқадарё вилоятида “Тадбиркор – ислоҳотчи” концепцияси амалга оширилди
Бизнес-омбудсман томонидан Қашқадарё вилоятида “Тадбиркор – ислоҳотчи” концепцияси доирасида бир қатор ишлар амалга оширилди.
Хусусан, вилоятдаги барча туман ва шаҳарларда 1 000 га яқин тадбиркорлар иштирокида сайёр қабуллар ўтказилди.
Мазкур учрашувларда жами қабул қилинган 156 та мурожаатдан бугунги кунда 67 таси ижобий ҳал этилди, қолганлари бўйича ҳуқуқий тушунтиришлар берилди. Тадбиркорлар манфаатида судларга 7 та даъво ариза, давлат органларига 7 та тақдимнома ва 1 та огоҳнома киритилди.
Тадбиркор ҳуқуқи бузилишига йўл қўйган 55 нафар мансабдор шахсга нисбатан маъмурий баённомалар расмийлаштирилди (5 нафар ҳоким ўринбосарлари, 25 нафар бўлим бошлиқлари ва уларнинг ўринбосарлари ва 25 нафар бошқа масъул ходимлар), 24 нафар ходимнинг интизомий жавобгарлик масаласи кўриб чиқилди (1 нафар туман ҳокими, 12 нафар бўлим бошлиқларининг ўринбосарлари ва 11 нафар бошқа масъул ходимлар).
Қандай натижаларга эришилди?
Амалга оширилган тадбирлар натижасида тадбиркорларнинг бир неча йўналишлардаги масалалари ҳал этилди. Хусусан:
- 54 та тадбиркорлик субъектига жами 88,3 млрд сўм ҚҚС суммаси қоплаб берилди;
- 549 та тадбиркорга жами 7,6 млрд сўм миқдорида ортиқча тўланган солиқ маблағлари қайтариб берилди;
- 2 та тадбиркорлар мулкига қўлланилган таъсирчан солиқ механизми бекор қилинди;
- “Yerelektron” тизимида вилоят бўйича 1 506 та ер участкаси аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 72 таси сотилди;
- 24 та бўш турган давлат мулки объектлари аукцион савдоларига чиқарилди;
- 2 та объект тадбиркорларга ижарага берилди;
- 72 та объект бўйича аввал тузилган ижара шартномаларининг муддати узайтирилиб берилди;
- 3 та тадбиркорлик субъектига жами 857,7 млн сўмлик кредит маблағлари ажратилишида ёрдам кўрсатилди.

В Кашкадарьинской области реализована концепция «Предприниматель-реформатор»
Бизнес-омбудсманом в рамках концепции «Предприниматель-реформатор» осуществлен ряд мероприятий в Кашкадарьинской области.
В частности, во всех районах и городах области были проведены выездные приемы с участием порядка 1 000 предпринимателей.
В ходе встреч поступило 156 обращений, из которых на сегодняшний день разрешено 67, по 59 даны правовые разъяснения. В интересах предпринимателей в суды внесено 7 исков, в государственные органы внесено 7 представлений и 1 предостережение.
В отношении 55 должностных лиц, допустивших нарушение прав предпринимателей, составлены административные протоколы (5 заместителей хокимов, 25 начальников отделов и их заместители, и 25 других ответственных лиц), рассмотрен вопрос о привлечении к дисциплинарной ответственности 24 сотрудников (1 хоким района, 12 заместителей начальников отделов, и 11 других ответственных лиц).
Какие результаты были достигнуты?
В результате принятых мер решены вопросы предпринимателей по ряду направлений. В частности,
- 54 субъектам предпринимательства возвращена сумма НДС в размере 88,3 млрд. сум;
- 549 предпринимателям возвращена сумма излишне уплаченных налогов на сумму 7,6 млрд. сум;
- отменена мера налогового воздействия, примененная в отношении имущества 2-х предпринимателей;
- на аукционные торги в системе «Yerelektron» выставлено 1 506 земельных участков по всей области, из которых 72 были проданы.
- на аукционные торги выставлено 24 свободных объекта государственного имущества;
- предпринимателям в аренду выделено 2 объекта, продлены сроки действия ранее заключенных договоров аренды по 72 объектам;
- 3-м субъектам предпринимательства оказано содействие в выделении кредитов на общую сумму 857,7 млн. сум.