Солиқ бошқармаси томонидан ноқонуний ундирилган 436 миллион сўм Бизнес-омбудсман ёрдамида тадбиркорга қайтарилди
“Engineering” МЧЖ (номи ўзгартирилган) давлат солиқ бошқармасининг ҳаракатидан норози бўлиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Маълум бўлишича, Жамият томонидан бошқа тадбиркорлик субъекти билан қонунчилик талабларига риоя этган ҳолда маҳсулот етказиб бериш бўйича шартномалар тузилган. Ушбу шартномалар кўзбўямачилик учун тузилганлиги важ қилиниб, Жамият фаолиятида камерал текшируви ўтказилган. Текширув якунида Жамиятга нисбатан солиқ бошқармаси томонидан қўшимча ҚҚС ҳисоблаш тўғрисида асоссиз хулоса тузилган ва Жамиятнинг ҳисобрақамидан қарийб 436 миллион сўм маблағлар ечиб олинган.
Маълумот учун: ҳуқуқни суиистеъмол қилиш, битим қалбакилиги (кўзбўямачилик учун тузилганлигининг) ҳолатларини аниқлаш, шунингдек уларнинг оқибатларини қўллаш солиқ органлари томонидан, солиқ тўловчи норози бўлган тақдирда эса — солиқ органларининг даъвоси бўйича суд томонидан амалга оширилади.
Ушбу ҳолат юзасидан, Бизнес-омбудсман томонидан судга даъво ариза киритилиб, Жамият ҳисобрақамидан ечиб олинган маблағлар Жиззах вилоят Давлат солиқ бошқармаси орқали қайтарилиши белгиланди.

Благодаря Бизнес-омбудсману предпринимателю возвращены 436 миллионов сумов, незаконно взысканных налоговым управлением
ООО «Engineering» (название изменено) обратилось к Бизнес-омбудсману с жалобой на действия государственного налогового управления.
Согласно фактам обращения, Обществом заключены договора с другим субъектом предпринимательства на поставку продукции, при этом все требования законодательства были соблюдены. Под предлогом притворности данных договоров, в деятельности Общества была проведена камеральная проверка, по результатам которой налоговым управлением необоснованно составлено заключение о доначислении НДС. В результате, со счета Общества снято порядка 436 миллионов сумов.
Для справки: установление случаев злоупотребления правом, мнимости (притворности) сделки, а также применение их последствий осуществляется налоговыми органами, а при несогласии налогоплательщика — судом по иску налоговых органов.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесен иск в суд, в результате чего принято решение о возврате Обществу взысканных средств через государственное налоговое управление Джизакской области.