Бизнес-омбудсман тадбиркорга тегишли 40 миллион сўмни давлат корхонасидан ундириб берди
Тошкент шаҳрида фаолият кўрсатувчи “Компасс” МЧЖ (номи ўзгартирилган) Маданият вазирлиги ҳузуридаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниясидан шартнома бўйича қарздорликни ундиришда муаммога дуч келиб, Бизнес-омбудсманга мурожаат қилди.
Хусусан, Жамият ва Маданият вазирлиги ҳузуридаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компанияси ўртасида пудрат шартнома тузилган ва унга кўра тадбиркор томонидан белгиланган объектни таъмирлаш бўйича ишлар бажарилган. Шунга қарамасдан инжиниринг компанияси томонидан тўловлар тўлиқ амалга оширилмаган.
Ушбу ҳолат бўйича Бизнес-омбудсман томонидан Тошкент туманлараро иқтисодий судига даъво аризаси киритилиб, суднинг ҳал қилув қарори билан Маданият вазирлиги ҳузуридаги “Ягона буюртмачи хизмати” инжиниринг компаниясидан тадбиркор фойдасига 40 миллион сўмлик асосий қарздорликни ундириш белгиланди.

Бизнес-омбудсман помог предпринимателю взыскать 40 миллионов сумов с государственной компании
ООО «Компасс», осуществляющее деятельность в городе Ташкенте, столкнулось с проблемами во взыскании задолженности по договору с инжиниринговой компании «Служба единого заказчика» при Министерстве культуры и обратилось к Бизнес-омбудсману.
В ходе изучения обращения выявлено, что между Обществом и инжиниринговой компанией «Служба единого заказчика» при Министерстве культуры заключён договор подряда, в соответствии с которым Обществом выполнены ремонтные работы установленного объекта. Несмотря на это, платежи не были произведены инжиниринговой компанией в полном объёме.
По данному положению Бизнес-омбудсманом внесён иск в Ташкентский межрайонный экономический суд и решением суда установлено взыскание с инжиниринговой компании «Служба единого заказчика» при Министерстве культуры задолженности в размере 40 миллионов сумов в пользу предпринимателя.